Ogród botaniczny: W szklarni kwitnie palma Madagaskaru

  Ogród botaniczny: W szklarni kwitnie palma Madagaskaru

  Agnieszka Smogulecka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dwa miesiące temu rozwinął się pierwszy kwiat lotosu, później kolejne. Następnie zakwitło dziwidło. Roślina została wystawiona przed pawilon, by każdy mógł ją obejrzeć.
  - Będziemy tak robić częściej, by zaprezentować poznaniakom atrakcyjne, niedostępne na co dzień okazy - zaznacza Ewa Kazimierczak-Grygiel z ogrodu botanicznego.

  Niestety, kwitnącej obecnie trzymetrowej palmy Madagaskaru, czyli pachypodium lamera, wystawić nie można: jest zbyt duża i bez aklimatyzacji gorące promienie słońca mogłyby ją uszkodzić.

  Pachypodium jest rośliną znaną w Polsce, wiele osób ma je w mieszkaniach, bo pięknie prezentują się w doniczkach: mają najeżony kolcami pień, z którego wyrasta pióropusz ciemnozielonych liści.

  - To sukulent pochodzący z Madagaskaru - mówi Ewa Kazimierczak-Grygiel. - W naturze osiąga do dziesięciu metrów wysokości, choć nasza roślina ma "dopiero" trzy metry. Posiada trzy rozgałęzienia, na dwóch z nich pojawiły się piękne, białe kwiaty. Zimą pachypodium często zrzuca liście i wtedy wygląda jak kaktus.

  W szklarni kwitnie także welwiczia przedziwna. Choć jej najbliższymi krewniakami są iglaki, roślina wcale ich nie przypomina - nad ziemią wystają jedynie liście. Niedawno przekwitło niezbyt ładnie pachnące dziwidło, zwane lilią voodoo.

  Rośliny i zwierzęta dostrzeżone podczas spaceru w botaniku można sfotografować i wziąć udział w konkursie. Zapadła właśnie decyzja o przesunięciu na 15 sierpnia terminu nadsyłania prac do drugiej edycji rywalizacji. Prace będą oceniane w trzech kategoriach: rośliny, zwierzęta, impresje.

  Z regulaminem konkursu fotograficznego można zapoznać się na stronie internetowej www.ogrod.edu.pl.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Pochwała"

  *** (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 37

  Świetny artykuł, szczególnie piękne zdjęcie ................. to się nazywa profesjonalizm.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a fotkę kwiatka zrobimy sobie sami - dzięki

  poznańczyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 17

  Aaaaaa teraz rozumiem PO co są me(n)dia. One są od napuszzania ludzi na siebie, opluwania itp. Natomiast wiadomości takie jak POwyższa to mamy sobie sami "okrasić" fotką bo redaktorki wiadomości...rozwiń całość

  Aaaaaa teraz rozumiem PO co są me(n)dia. One są od napuszzania ludzi na siebie, opluwania itp. Natomiast wiadomości takie jak POwyższa to mamy sobie sami "okrasić" fotką bo redaktorki wiadomości otrzymują telefonicznie - coś tam na dany temat skrobnąc a na koniec piszą, żekwiatki o któych mowa możemy sobie sami sfotografować. Oczywiście dla konkursu w którym może wziąć udział. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo