Wojsko oszczędza i likwiduje kilkadziesiąt WKU

  Wojsko oszczędza i likwiduje kilkadziesiąt WKU

  Tomasz Nyczka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza zlikwidować część Wojskowych Komend Uzupełnień. Na liście są m.in. trzy WKU w Poznaniu oraz jedna w Ostrowie Wielkopolskim.
  Z 11 wielkopolskich placówek zostanie tylko 5, a powstanie jedna nowa - dla Poznania oraz powiatów: poznańskiego, średzkiego, śremskiego i obornickiego. Zgodnie z planem resortu znikną komendy w Ostrowie Wielkopolskim, Gnieźnie i Turku. Zadania pierwszej przejmuje WKU w Kaliszu, a dwóch pozostałych - WKU w Koninie.

  Czy takie rozwiązanie usprawni funkcjonowanie komend i przyniesie oszczędności? Według ministerstwa tak. - Roczny koszt utrzymania jednej wojskowej komendy uzupełnień wynosi ponad 2 mln 155 tys. złotych - stwierdził gen. Czesław Piątas, sekretarz stanu w MON, w odpowiedzi na interpelację poselską.

  Likwidacja komend jest jednoznaczna z obcięciem etatów. W każdej komendzie pracuje średnio 9 wojskowych i 16 cywilów. Część pracowników może nabyć uprawnienia do otrzymywania świadczeń emerytalnych jeszcze przed likwidacją jednostek. MON nie zamierza jednak proponować wszystkim byłym pracownikom zastępczych etatów w wojsku. Przypadki takie mają być sporadyczne.

  Część zatrudnionych przejdzie do nowego WKU w Poznaniu. Jednak nie dla wszystkich znajdzie się praca. O ewentualnych odprawach przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu milczą. - Pracownicy komend zostaną potraktowani zgodnie z kodeksem pracy, nie będzie żadnej taryfy ulgowej - podkreśla mjr Leszek Woźniak z WSzW.

  Nowa struktura organizacyjna to też kłopot dla mieszkańców trzech wielkopolskich miast. Ci, którzy pochodzą choćby z Ostrowa Wlkp., będą teraz przynależeć do kaliskiej WKU. I tylko tu załatwią wszystkie formalności. Wszyscy ostrowianie chętni do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych również będą musieli zgłaszać się w WKU w Kaliszu. MON nie planuje bowiem tworzyć żadnych delegatur wojskowych komend uzupełnień.

  A co stanie się z majątkiem po WKU? - Na pewno część przejmie następca prawny - mówi mjr Woźniak. - Dopóki nie ma rozkazu dowódcy dotyczącego likwidacji komend, wszystko jest kwestią spekulacji - dodaje.

  Ograniczenie liczby WKU jest kolejnym etapem na drodze do profesjonalizacji polskiej armii. Wcześniej MON podjął m.in. decyzję o zniesieniu poboru i zastąpieniu służby obowiązkowej ochotniczą służbą zawodową i kontraktową, a także o powołaniu Narodowych Sił Rezerwowych.

  W całym kraju działają obecnie 124 Wojskowe Komendy Uzupełnień. Rozporządzenie likwiduje 37 spośród nich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LIKWIDACJA KOMEND WOJSKOWYCH

  GOSC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  BARDZO MNIE DZIWI TO, ŻE ZAWSZE SZUKAJĄ OSZCZĘDNOŚCI NA DOLE A NIE ZACZYNAJĄ OD GÓRY,A ILE PIENIĘDZY POSZŁO NA MARNE W ZWIĄZKU Z PROFESJONALIZACJĄ, TE ULOTKI, BANERY PO CO TO A MOŻE ZACZNIEMY...rozwiń całość

  BARDZO MNIE DZIWI TO, ŻE ZAWSZE SZUKAJĄ OSZCZĘDNOŚCI NA DOLE A NIE ZACZYNAJĄ OD GÓRY,A ILE PIENIĘDZY POSZŁO NA MARNE W ZWIĄZKU Z PROFESJONALIZACJĄ, TE ULOTKI, BANERY PO CO TO A MOŻE ZACZNIEMY LIKWIDACJĘ OD GÓRY ,' A CO STANIE SIĘ Z MAJĄTKIEM PO WKU' I TU ZNAK ZAPYTANIA I TO DUŻY - A KTO SIĘ MARTWI O PRACOWNIKÓW . TO WIDAĆ Z WYPOWIEDZI !zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo