Kto naprawdę zarabia na drogich owocach?

    Kto naprawdę zarabia na drogich owocach?

    Monika Kaczyńska

    Głos Wielkopolski

    Aktualizacja:

    Głos Wielkopolski

    Sezon truskawkowy praktycznie się skończył. Teraz pora na wiśnie, czereśnie, porzeczki. Jednak dla amatorów owoców wciąż nie ma dobrych wiadomości. Na straganach i na giełdach ich ceny są znacznie wyższe niż rok temu i tak już do końca lata zostanie.
    Wczoraj na targowisku we Wronkach truskawek już nie było. W Poznaniu za kilogram tych owoców trzeba było zapłacić od 4,5 zł do 8 zł. W Pile, Koninie i Gnieźnie cena nie przekraczała 6 zł.

    Pojawiły się czereśnie, ale ich cena też nie zachęca do wielkich zakupów. Na targowiskach w stolicy Wielkopolski ceny za kilogram wahały się od 6 do nawet 12 złotych, w Pile kupcy żądali od 8 do 10 zł, w Koninie najtańsze czereśnie można było kupić już po 5 zł za kilogram. W Gnieźnie cena czereśni dochodziła do 16 zł. Poza Wielkopolską jest jeszcze drożej, np. w Krakowie czereśnie kosztują nawet 26 zł.

    - Zima była dłuższa, drzewkom owocowym zaszkodziły majowe przymrozki, a później deszcze. W tym roku owoców będzie dużo mniej, może jedna czwarta tego co w ubiegłym roku - mówią kupcy z targowiska na konińskim Zatorzu. - Nic dziwnego, że ceny są wyższe niż rok temu, tak o 30-40 procent. Ludzie też mniej kupują. Przetwory mało kto robi. Może raz w tygodniu trafi się ktoś, kto kupi 5 kg truskawek. Wiśnie dopiero się zaczynają, ale będzie kiepsko.

    Gdzie indziej jest podobnie. Genowefa Kwieciak przyszła na Rynek Łazarski po jagody na zupę, jednak ich nie kupiła. - 15 zł za kilogram to za drogo - mówi poznanianka. - Teraz kupuję owoce tylko na dekagramy. Nie robię przetworów. Nie opłaca się. Drogie są owoce, prąd i cukier.

    Plantatorzy twierdzą, że najwięcej na owocach zarabiają pośrednicy. - Na straganie kilogram czerwonych porzeczek kosztuje do 5 złotych - mówi uprawiający je Andrzej Frąckowiak. - W skupie płacą za kilogram 1,10 zł, a później wszyscy narzekają na rolników.

    Więcej w dzisiejszym wydaniu Polski Głosu Wielkopolskiego

    Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

    Komentarze (3)

    Dodajesz komentarz jako: Gość

    Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

    Liczba znaków do wpisania:

    zaloguj się

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    i tak jeszzcze tanie

    Celestyn (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

    wg mnie warzywa i owoce sa bardzo tanie,trzeba jechać do NIemiec i przeliczyc na złotówki to zobaczycie ile kosztuja.

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    nie podoba się

    Krystyna (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

    jak komuś cena nie odpowida to niech nie kupuje,chcieli by pewnie dostawać za grosze,dawno te czasy minęły i trzeba się z tym pogodzić,proste jak sznurek w kieszeni.

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    kto zarabia

    Jagoda (gość)

    Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

    mamy kapitalizm,wolny rynek o który tak zaciekle walczono a teraz sie nie podoba,reguły gry są proste nie masz pieniędzy jesteś dziadem i nie kupujesz i to trzeba wreszcie zrozumieć.Gdzie jest...rozwiń całość

    mamy kapitalizm,wolny rynek o który tak zaciekle walczono a teraz sie nie podoba,reguły gry są proste nie masz pieniędzy jesteś dziadem i nie kupujesz i to trzeba wreszcie zrozumieć.Gdzie jest napisane że jakaś tam Genowefa Kwieciak ma jeść zupę jagodową jak ją nie stać to niech pałaszuje ziemniaczki polane olejem rzepakowym,będzie miała taniej.zwiń

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Najczęściej czytane

    Gorący temat

    Wideo