Poznań: Rzeźba Macieja Kuraka została zniszczona

  Poznań: Rzeźba Macieja Kuraka została zniszczona

  Agnieszka Gonczar, RED

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rzeźba Macieja Kuraka w starym korycie Warty została zniszczona. Artysta musi dokonać koniecznych napraw. Najpierw wandale postawili ją pionowo, później na białej dłoni pojawiły się liczne zadrapania.
  Rzeźbę przetransportowano na dziedziniec Urzędu Miasta, gdzie zostanie naprawiona. Czy wróci na Chwaliszewo? Raczej trafi przed Urząd Miasta albo do pobliskiego parku.

  W piątek na skwerze przy poznańskim Chwaliszewie prezydent Ryszard Grobelny ogłosił kolejnego ambasadora Poznania Euro 2012. Został nim artysta Maciek Kurak, który od wielu lat ironicznie komentuje przestrzeń miejską Poznania.

  Jego olbrzymie rzeźby i instalacje prowokująco interpretują poznańską rzeczywistość, ujawniając przewrotne poczuciu humoru twórcy.

  Jako nowy ambasador Euro 2012 Maciej Kurak od razu wykazał się aktywnością i za nominację na ambasadora odwdzięczył się pokaźną rzeźbą przedstawiającą... rękę. - Punktem wyjścia do stworzenia tej pracy była postawa, którą każdy z nas reprezentuje, a która nie zawsze jest zgodna z pewnymi regułami gry bo czasami zdarza się nam "fikać" i postępować wbrew obowiązującymi zasadami. Z drugiej strony chciałem przełamać pewną nie tylko słowną regułę - mówi Maciej Kurak.

  Artysta posłużył się przewrotną grą słowną tytułując dzieło "Polska grafika", gdzie ostatnie słowo jest rozebrane na dwa znaczenia: "gra" i "fika". - Euro 2012 to nie tylko stadion, ale wiele współistniejących zjawisk w tym także artystycznych, a pytanie, czy ta praca będzie się podobać nie jest odpowiednie bo przecież gdy na przykład czytamy wiersz to nie myślimy co autor miał na myśli, ale co my na ten temat myślimy. A dlaczego pokazana jest nie noga, a ręka? Patrząc na ostatnie zachowania na boisku, ręka wydaje się być jak najbardziej właściwa - komentuje Ryszard Grobelny. Rzeźba "Polska grafika" docelowo będzie ustawiona przy Stadionie Miejskim.

  Laureat "Paszportu Polityki" sprzed dwóch lat jest już piątym ambasadorem Poznania Euro 2012. Tym samym dołączył do tak znanych postaci, jak o. Jan Góra, Mezo, Bartosz Bosacki i Katarzyna Bujakiewicz.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo