Jarocin: Mobilne klasy: uczniowie dostaną ponad 800...

  Jarocin: Mobilne klasy: uczniowie dostaną ponad 800 notebooków

  AND

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Od września wszystkie szkoły gminy Jarocin, także te niepubliczne wzbogacą się o mobilne pracownie komputerowe. Samorząd zakupi ponad 820 notebooków dla 26 szkół. Jest to pionierski w skali kraju projekt.
  Mobilna klasa składa się z laptopa wraz z oprogramowaniem dla nauczyciela, routera, notetbooków dla uczniów z odpowiednim oprogramowaniem oraz mobilnej szafki, która będzie służyć do ładowania i przechowywania komputerów. Komputer nauczyciela będzie jednocześnie stanowił centrum zarządzania lekcją, połączony z komputerami uczniów za pomocą routera.

  - Nauczyciel będzie zarządzał klasą z jednego miejsca, będzie miał bezpośredni dostęp do tego, co dany uczeń w robi w konkretnym momencie.
  Za pośrednictwem platformy internetowej, która powstanie w ramach projektu, czyli takiego forum wymiany doświadczeń i kontaktów z rodzicami, będziemy wiedzieć którzy nauczyciele jak często korzystają z mobilnych pracowni - mówi Andrzej Grzybowski, merytoryczny koordynator projektu.

  Gmina Jarocin wyprzedza wymogi, które zapowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według zaleceń ministerialnych jeden uczeń podczas zajęć powinien mieć do swojej dyspozycji osobny komputer z dostępem do Internetu. Mobilne pracownie komputerowe umożliwią pracę w systemie jeden uczeń - jeden komputer, co zindywidualizuje prace ucznia z komputerem.

  Koszt zakupu notebooków to kwota pomiędzy 1,2 mln a 1,5 mln złotych. Gmina ogłosiła przetarg na dostarczenie sprzętu komputerowego na zasadach leasingu operacyjnego. Jarociński samorząd będzie spłacał zakup mobilnych pracowni przez 3 lata po około 400 tys. zł rocznie. Spłata rozpocznie się w styczniu 2011 roku. W 2013 r. firma, która dostarczy komputery będzie zobowiązana do odbioru sprzętu i zutylizowania go.

  - Chcielibyśmy, aby ten wydatek został zwrócił się gminie poprzez przyciągnięcie do niej uczniów z sąsiednich gmin, gdzie szkoły nie stoją na tak wysokim poziomie i gdzie uczniowie nie osiągają tak wysokich wyników nauczania, jak to jest u nas. Wystarczy, że do gminy przyszło by 70-80 uczniów, a subwencja oświatowa zwiększy dochody gminy. Rozwój technologiczny naszych placówek oświatowych ma być jednym z elementów zachęcających uczniów - tłumaczy Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina.

  Już pod koniec sierpnia rozpoczną się szkolenia informatyków, którzy będą konsultantami dla nauczycieli w danej szkole. Docelowo przeszkoleni zostaną wszyscy nauczyciele gminnych szkół, których jest ponad czterystu

  - Myślę, że wyposażenie szkół w ten sprzęt będzie realnym krokiem w XXI wiek - podkreśla Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. - Teraz czekamy na korzystne rozstrzygnięcie przetargu, oferty na dostawę sprzętu komputerowego można składać do 3 sierpnia, kiedy to nastąpi otwarcie ofert
  Komputery mają trafić do szkół najpóźniej 1 września. Jarocin zamierza tym samym rozpocząć rewolucję edukacyjną w Polsce.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo