Poznań: Artystyczny różowy obelisk stanął na Starym Rynku....

  Poznań: Artystyczny różowy obelisk stanął na Starym Rynku. Zobacz film

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Artyści, którzy decydują się na prezentację swojego dzieła w przestrzeni publicznej, zawsze muszą liczyć się z dwiema rzeczami - po pierwsze, z opinią każdego przechodnia, a po drugie, z kontekstem miejsca, w którym obiekt się znajduje. Doskonale wiedział o tym Maurycy Gomulicki, artysta plastyk, który wczoraj odsłonił obelisk znajdujący się vis-a-vis Pasażu Kultury na Starym Rynku.
  Według artysty, dzieło idealnie wpisuje się w historyczny kontekst Poznania, a szczególnie w reprezentacyjny późnośredniowieczny pręgierz. Narzędzie tortur, które większość poznaniaków mija codziennie, przechodząc koło ratusza, nie wzbudza już takiej sensacji jak niegdyś. Jednak dla Maurycego Gomulickiego stało się to główną inspiracją do stworzenia swojego dzieła i umieszczenia go w centrum Poznania.

  - Ten obelisk to kontrapunkt do pręgierza jako symbolu męczarni i cierpienia. Zdawałem sobie sprawę, że każdy, kto będzie to oceniał, dysponuje indywidualną inteligencją i że dla jednych to będzie być może głupota, dla innych figura szachowa, forma geometryczna czy rzecz o erotycznych konotacjach, ale zostawiając to dzieło tutaj, nie mam już na to wpływu - uważa artysta.


  Jak się okazało, publiczność poznańska nie zawiodła - szczególnie ta najmłodsza, która chętnie przytulała się do dzieła, a także robiła sobie przy nim zdjęcia. Dzięki tak spontanicznej reakcji możemy być pewni co do jednego - Gomulicki przypisując dodatkowe znaczenie historycznemu miejscu w Poznaniu, nie zapomniał, że dzieło nie tylko ma estetycznie wzbogacać otaczającą rzeczywistość, ale także prowokować do myślenia, które w tym wypadku ma wiele punktów odniesienia. A to, w jaki sposób ono będzie odczytane, zależy już wyłącznie od każdego z nas...

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo