MŚ w RPA: Holandia w finale! Pomarańczowi wygrali z Urugwajem 3:2 (relacja)

Redakcja
Holandia jako pierwsza awansowała do finału mistrzostw świata. Holendrzy pokonali w Kapsztadzie Urugwaj 3:2.

Przekonanie o swoich ogromnych umiejętnościach przebijało przed meczem z wypowiedzi Wesleya Sneijdera.

- Jestem w życiowej formie, chcę dołożyć w tym sezonie do kolekcji czwarte trofeum. Od szczęścia dzielą nas tylko dwie wygrane, zostało nam tak niewiele do szczęścia. Puchar może być nasz.

Wielu wyznawców ma trener pomarańczowych Bert van Marwijk. A jeszcze niedawno był obiektem kpin. W Holandii ironizowano, że może i drużyna zawsze odpadała z mundialu wcześniej, niż zakładano, ale grała najpiękniej ze wszystkich zespołów. Obawiano się klęski totalnej. Po wygranej z Brazylią, mówi się już o totalnym futbolu, nawiązując do czasów Rinusa Michelsa.

Składy drużyn
Urugwaj: Fernando Muslera - Diego Godin, Mauricio Victorino, Walter Gargano, Maximiliano Pereira - Martin Caceres, Diego Perez, Alvaro Pereira, Egidio Arevalo - Edinson Cavani, Diego Forlan.

Holandia: Maarten Stekelenburg - Khalid Boulahrouz, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst - Dirk Kuyt, Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Demy de Zeeuw, Arjen Robben - Robin van Persie.

Sędziuje: Rawshan Irmatow (Uzbekistan). To najmłodszy sędzia na mundialu, bo zaledwie 33-letni.

Urugwajczycy mają problemy kadrowe. Nie zagrają Luis Suarez, który pauzuje za czerwoną kartkę oraz kontuzjowani Diego Lugano i Jorge Fucile.

Obie drużyny są już na boisku Green Point Stadium w Kapsztadzie.

Holendrzy tradycyjnie ubrani na pomarańczowo, a Urugwajczycy na niebiesko.

Początek meczu. Rozpoczęli Urugwajczycy.

Od pierwszych minut w ataku niespodziewanie Urugwajczycy, ale bez groźnych okazji strzeleckich.

W 4 minucie pierwsza akcja Oranje i pierwsza okazja bramkowa. Dirk Kuyt posłał jednak piłkę nad bramką.

W 6 minucie Alvaro Pereira próbował przelobować Maartena Stekelenburga. Pomylił się nieznacznie.

W 13 minucie szansa Holendrów, ale Wesley Sneijder trafił... w Robina van Persie.

GOL DLA HOLANDII!!!

W 18 minucie fantastyczny gol Giovanniego van Bronckhorsta. Lewy obrońca Oranje huknął z ponad trzydziestu metrów w samo okienko!
Żółtą kartką ukarany Urugwajczyk Maximiliano Pereira.

Żółta kartka dla Martina Caceresa. Taka sama kara także dla Wesleya Sneijdera.

Urugwajczycy próbują wyrównać, ale holenderska defensywa spisuje się bez zarzutu. Aktywny jest zwłaszcza Edinson Cavani. Nic z jego akcji jednak nie wynika.

W 38 minucie Stekelenburga próbował pokonać Diego Forlan. Głową posłał jednak piłką obok bramki.

W 40 minucie Fernando Muslera pewnie obronił strzał Kuyta.

GOL DLA URUGWAJU!!!
W 41 minucie Stekelenburga zaskoczył Diego Forlan. Holenderski bramkarz popełnił błąd przepuszczając piłkę po strzale z 30 metrów i to w dodatku lecącą w środek bramki.

Rozszalał się Forlan. W 44 minucie znów próbował pokonać Stekelenburga, ale tym razem bramkarz Ajaxu Amsterdam spisał się bez zarzutu.

Dwie minuty doliczone do pierwszej połowy. Urugwaj gra znakomicie w końcówce pierwszej części gry.

Koniec pierwszej połowy. Do przerwy remis 1:1.

Za chwilę rozpocznie się druga część meczu, bo piłkarze już wychodzą z tunelu. Będzie zmiana w zespole Holandii. Wejdzie Rafael van der Vaart. Zastąpi Demy'ego de Zeeuwa.

Rozpoczęła się druga połowa. Urugwajczycy bez zmian.

W 51 minucie wielka szansa dla Urugwaju, po błędzie obrońców Holandii. Alvaro Pereira kopał do pustej bramki, ale w ostatniej chwili piłkę wybił van Bronckhorst.

Urugwajczycy czują, że mają szansę ten mecz wygrać. Holandia gra chyba najsłabszy mecz na tym mundialu.

Znów szansa dla Urugwaju. W 67 minucie z wolnego z 28 metrów strzelał Forlan, a Stekelenburg obronił z trudem.

W 68 minucie pierwszy poważny atak Holendrów w drugiej połowie. Van der Vaart strzelał z bliska, Muslera odbił piłkę, a dobijający Arjen Robben fatalnie przestrzelił.
W 70 minucie zaskakująco uderzył Wesley Sneijder, a piłka wpadła do bramki Urugwaju tuż przy słupku. Gol jednak jest kontrowersyjny, bo na spalonym stał Robin van Persie i absorbował bramkarza, ale piłki nie dotknął.

W 73 minucie centrę Kuyta na gola strzałem głową zamienił Arjen Robben.

Zmiana w drużynie Urugwaju - Sebastian Abreu zmienia Alvaro Pereirę.

Żółtą kartką ukarany Holender Khalid Boulahrouz.

Zmiana w Urugwaju. W 84 minucie Forlana zmienił Sebastian Fernandez.

W 87 minucie szansę na czwartego gola mieli Holendrzy. Robben zbyt nonszalancko zachował się w polu karnym i Muslera chwycił piłkę.

Maxi Pereira w 92 minucie z linii pola karnego zdobył gola. Jeszcze będą emocje.

KONIEC MECZU. HOLANDIA W FINALE

Paweł Hochstim

Materiał oryginalny: MŚ w RPA: Holandia w finale! Pomarańczowi wygrali z Urugwajem 3:2 (relacja) - Dziennik Łódzki