Hiszpania wygrywa z Paragwajem 1:0 (0:0)

RP
Piłkarze Hiszpanii po raz pierwszy od 1950 roku awansowali do czwórki najlepszych drużyn świata, ale pierwszy raz wystąpią w półfinale (60 lat temu nie rozgrywano tej fazy mistrzostw). W sobotę wieczorem pokonali w Johannesburgu Paragwaj 1:0 po golu niezawodnego w RPA Davida Villi.

O pierwszej połowie kibice zgromadzeni na stadionie Ellis Park raczej szybko zapomną. Hiszpanie nie potrafili poradzić sobie z pressingiem rywali i nie byli w stanie stworzyć dogodnych okazji. Tymczasem Paragwajczycy nie ograniczali się tylko do przeszkadzania mistrzom Europy.

Już w pierwszej minucie po ładnej akcji na strzał zdecydował się Jonathan Santana (obronił Iker Casillas). Z kolei w końcówce tej części gry doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Napastnik reprezentacji Paragwaju Nelson Valdez zdobył gola, ale sędzia Carlos Batres go nie uznał, odgwizdując pozycję spaloną Oscara Cardozo.

Na prawdziwe emocje kibice czekali prawie godzinę. W 58. minucie arbiter z Gwatemali podyktował rzut karny dla Paragwaju za faul Gerarda Pique. Do piłki podszedł sam poszkodowany, czyli Cardozo, ale jego strzał obronił Iker Casillas.

Zaledwie kilkadziesiąt sekund później oglądaliśmy... rzut karny po przeciwnej stronie boiska. Faulowany był David Villa, a na egzekutora jedenastki wyznaczono Xabiego Alonso. Pomocnik Realu Madryt strzelił gola, jednak arbiter nakazał powtórkę (za zbyt szybkie wbiegnięcie Hiszpanów w pole karne).

Kolejnej próby nerwów Alonso już nie wytrzymał. Tym razem jego strzał z jedenastu metrów obronił Justo Villar.

Hiszpanie nie załamali się takim obrotem sprawy i ruszyli do ataków, starając się rozstrzygnąć losy meczu jeszcze w regulaminowym czasie.

Udało się w 83. minucie. Znakomitą akcję przeprowadził wówczas Andres Iniesta. Pomocnik Barcelony podał do klubowego kolegi Pedro Rodrigueza, ale ten trafił w słupek. Na szczęście dla Hiszpanów piłka trafiła pod nogi Villi. Nowy nabytek Barcelony kopnął tak, że futbolówka odbiła się od jednego słupka, następnie drugiego i... wpadła do bramki. To piąty gol byłego napastnika Valencii na mundialu w RPA.

W końcówce spotkania Paragwajczycy mogli wyrównać, ale Casillas najpierw obronił strzał Lucasa Barriosa, a po chwili dobitkę Roque Santa Cruza.

W półfinale, który odbędzie się 7 lipca w Durbanie, rywalem mistrzów Europy będą Niemcy. Obie drużyny spotkały się dwa lata temu w finale ME 2008. (PAP1/4 finału: Paragwaj - Hiszpania 0:1 (0:0)
Bramki: 0:1 David Villa (83).

Żółta kartka - Paragwaj: Antolin Alcaraz, Victor Caceres, Claudio Morel, Jonathan Santana.
Hiszpania: Gerard Pique, Sergio Busquets.

Sędzia: Carlos Batres (Gwatemala). Widzów 64˙800.

Paragwaj: Justo Villar - Dario Veron, Paulo da Silva, Antolin Alcaraz, Claudio Morel - Edgar
Barreto (64. Enrique Vera), Jonathan Santana, Victor Caceres (84. Lucas Barrios), Cristian Riveros
- Nelson Valdez (72. Roque Santa Cruz), Oscar Cardozo.

Hiszpania: Iker Casillas - Sergio Ramos, Gerard Pique, Carlos Puyol (84. Carlos Marchena), Joan
Capdevila - Xabi Alonso (75. Pedro Rodriguez), Xavi, Andres Iniesta, Sergio Busquets - Fernando
Torres (56. Cesc Fabregas), David Villa. PAP

Oglądaj RELACJĘ NA ŻYWO na mundial.ekstraklasa.net

To Hiszpania zmierzy się z Niemcami w półfinale Mundialu 2010

Oglądaj mecz z TELEMAGAZYNEM

95. min. Koniec

91. min. Ramos turla się po trawie kopnięty w twarz przez Santanę. Mecz skończy z bandażem na głowie.

88. min. Ależ piękny strzał. Paragwajczycy szarżą na bramkę Casillasa. Ale powstrzymani.

82. min. GOOOOOOOOOOOOOOOL. Akcja w starym hiszpańskim stylu. Strzelił Villa. Ale najpierw Hiszpanie oddali całą serię strzałów, trafiając obrońców i słupki. Prawdziwy bilard. A Villar kompletnie nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji.

80. min. Bez Valdeza Paragwajczycy bardziej się bronią niż nacierają. A to oznaczy, że coraz częściej Hiszpanie nacvierają.

74. min. Piłkę Hiszpanie dostają przypadkowo i przypadkowo strzelają w przypadkowe miejsce. Ale wyglądało groźnie.

73. min. Akcja Hiszpanów lewym skrzydłem. Chyba sobie przypomnieli, jak się gra. To znaczy szybko. Wywalczyli róg. I nic.

71. min. Valdez żegna publiczność. Był najczęściej atakującym i najbardziej atakowanym graczem dzisiejszego spotkania.

69. min. Długa akcja Hiszpanów, z szybkimi podaniami i wykończona sprezentowaniem piłki publiczności.
66. min. Pique mało jest jednej żółtej kartki. Fauluje Valdeza. Hiszpanie uzbierali już dwie żółte. Drugą dostał Busquets.

62. min. Zatem wynik meczu nadal bezbramkowy. Hiszpanów musi skręcać, więc znów atakują. Ale Villar po obronionym karnym jest nie do pokonania.

61. min. Teraz róg. A w między czasie Pique dostał żółtą kartkę

60. min. Będzie powtórka, bo jeden z Hiszpanów nie wytrzymał. I NIEEEEEE MAAAAAAAA

59. min. Ale to nie koniec karnych. Tym razem Alonso contra Villar. i GOOOOOOOOOL

58. min. I Cardozo trochę nie wyszło.

57. min. Będzie karny. Cardozo ustawia piłkę naprzeciwko Casillasa. Hiszpanie drżą. Paragwajczycy też. Z emocji.

55. min. Od autu Alonso. I nawet wygląda to na montowanie akcji przeciwko Paragwajjczykom. Mają niewiele do powiedzenia, ale nie muszą. Hiszpanie sobie piłkę rozrzucają i przerzucają i szerooooko i wysooooko wywalają za bramkę.

51. min. Alonso podaje do Ramosa i piłka leci przez całą szerokość paragwajskiego trawniczka. A nawet nieco dalej.

49. min. Hiszpanie odetchnęli w szatni, albo raczej dostali po głowie od trenera. Od dobrych 3 minut koczują na połowie Paragwajczyków. Ale niewiele z tego wynika.

47. min. Puyol chciał wrobić Valdeza w rękę. Ale sędzia machnął ręką.

46. min. Zaczęli
46. min. Przerwa

45. min. Valdez szaleje. Od połowy boiska rajdem wszedł przed nieco osieroconą bramkę Hiszpanów. I strzelił. I tym razem kompletnie nie trafił.

42. min. Kontratak hiszpański dochodzi znów na przedpole pola kaernego Paragwaju, ale podanie na lewe skrzydło nie znajduje adresata.

40. min. Valdez wyrywa sobie obfite owłosienie z głowy. Właśnie wsadził piłkę w hiszpańską bramkę. A tu spalony.

34. min. Ładnie ustawiony atak Paragwaju. Dośrodkowanie. Morela. Hm. piłka. mija. Santanę. który. jak. w. zwolnionym. tempie. usiłuje. ją. sięgnąć. głową. Jest albo za wolny, albo za krótki.

32. min. Hiszpańska precyzja, niemiecki temperament. Choć to może krzywdzące dla Niemców ostatnio. Miała być akcja na gola a wyszła jakaś taka nijaka.

31. min. Faul na Iniescie. Baaaardzo blisko paragwajskiej bramki. Paragwajczycy ustawiają rachityczny murek, a Hiszpanie ustawiają akcję.

27. min. Torres znów usiłuje rajdować pod bramkę Paragwajczyków. I nawet udaje mu się wejść w pole karne. Pozwiedzał, wyszedł.
25. min. Po pierwszej połowie pierwszej połowy jest jasne. Nie będzie łatwego meczu dla Hiszpanów. Paragwajczycy z silną obroną i dzikimi, prawdziwie indiańskimi atakami mogą wyprawić "murowanych finalistów" do domu. Ale kilku murowanych mistrzostwa już ogląda w zaciszu swoich domów.

20. min. Aaaaale to było groźne. Wszyscy pod hiszpańską bramką, Piłka z tyłu i skaczący Alcaraz. Niestety, nie doszedł.

14. min. Się trochę nie dzieje. Jest co prawda faul na Santanie. Musiał zejść z boiska z jakimś krwotokiem. Ale czterech obrońców świetnie stopuje hiszpańskie ataki.

11. min. Na razie obie ekipy macają. Paragwajczycy już raz pokonali Hiszpanów. W 1811 roku. Kiedy pozbyli się hiszpańskiego nadzoru i ustanowili niepodległość.

9. min. Ramos chciał zaatakować portugalską bramkę. Dotarł na przedpole pola karnego i tam zagrzązł. A potem był wolny. dla Paragwaju.

7. min. Valdez atakuje ostro Casillasa i jego bramkę. Ale tylko wybija na aut bramkowy.

5. min. Problem z tym meczem jest taki, że jak się nie zna składów, to po nazwiskach nikt do niczego nie dojdzie. Co innego gdy grają Niemcy z Austrią.

2.min Pierwszy rzut wolny dla Hiszpanów i pierwszy aut. Biorąc pod uwagę determinację i rozmach obu drużyn, będzie tego więcej.

0 min. Mecz zaczął się przepisowo.

Materiał oryginalny: Hiszpania wygrywa z Paragwajem 1:0 (0:0) - Dziennik Zachodni