Nie odebrali zaświadczeń, bo urząd skończył pracę

  Nie odebrali zaświadczeń, bo urząd skończył pracę

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Piątek był ostatnim dniem na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. W poznańskim wydziale spraw obywatelskich do godziny 14.00 zarejestrowało się prawie 1300 osób. Jednak mimo tak wielkiego zainteresowania urząd nie przedłużył pracy. A nawet... skończył ją przed czasem.
  W poznańskim urzędzie system wydawania numerków nie zawiódł. I sprawił, że większych kolejek nie było. O 15.20 do wydziału wchodziło jeszcze kilkanaście osób. Większość właśnie po to, by wziąć zaświadczenie. Łącznie w Poznaniu zrobiło to około 19 tysięcy wyborców.

  - Wyjeżdżamy z kolegami na wakacje do Kołobrzegu, więc przyszliśmy odebrać zaświadczenia, by móc tam zagłosować - mówił nam wychodzący z wydziału Leszek Malchrowicz. - Sprawę załatwiliśmy w kilka minut. Pobraliśmy numerek i po chwili byliśmy już przy okienku.

  Kłopot mieli jednak ci, którzy przyszli na kilka minut przed zamknięciem urzędu. O 15.25 wejść mogły bowiem ostatnie osoby. Potem przed drzwiami stanął ochroniarz. I nie chciał już nikogo wpuścić. Wyborcy odchodzili więc... bez kwitka potrzebnego do głosowania.

  Nie wszyscy jednak chcieli się poddać. O 15.27 przed ochroniarzem stanął mężczyzna, który był bardzo zdeterminowany, by wejść do wydziału. Po ostrej wymianie zdań, zażądał wezwania kierownika. I wtedy ochroniarz go wpuścił. Mężczyzna miał jednak do pokonania jeszcze jedną przeszkodę - tłum wychodzących z urzędu pracowników.

  Taką sytuację potwierdził inny wyborca. - Przyszedłem po zaświadczenie dla żony - tłumaczył Piotr Kaźmierczak. - Na pięć minut przed zamknięciem pani w okienku powiedziała, że właśnie skończyła pracę. Kiedy zwróciłem jej uwagę, że jeszcze nie ma godziny 15.30, odparła, że dla niej już jest. To jakieś żarty! - dodał wzburzony mężczyzna.

  Ci wyborcy, którzy nie chcieli dyskutować ze stojącym przed wejściem ochroniarzem, mogą zagłosować już tylko w miejscu zameldowania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo