Bolesławiec: Odnowią park wokół zamku w Kliczkowie

  Bolesławiec: Odnowią park wokół zamku w Kliczkowie

  Bernard Łętowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Park okalający zamek w Kliczkowie to perełka. Nie tylko dlatego, że jest ogromny - ma 70 hektarów. Ale także dlatego, że jest tu najstarszy w Europie cmentarz koni oraz psów. Wiedzą o tym tylko nieliczni. Ale to się zmieni, bo park przechodzi metamorfozę, która sprawi, że stanie się jednym z piękniejszych i ciekawszych miejsc w regionie.
  Rewitalizacja XIX-wiecznych alejek, placów, zieleni już się rozpoczęła. Będzie kosztować 1,1 mln zł. Pieniądze dała Unia Europejska. Prace mają trwać rok, ale już widać pierwsze efekty. Główna parkowa aleja jest wreszcie wybrukowana i nie trzeba w drodze do zamku pokonywać kałuż. Kolejne prace to m.in. doprowadzenie do porządku innych parkowych alei, wymiana oraz nawadnianie trawników. Chodzi tylko o zieleń bezpośrednio wokół zamku, bo tym terenem zarządza fundacja Pro Culturae Bono, która wystarała się o dotację.
  Dzięki unijnym pieniądzem - rewitalizacja alejek starego księcia

  Co z pozostałymi hektarami? Pro Culturae Bono zwróciła się do ministra Skarbu Państwa, by móc zarządzać całym 70-hektarowym terenem. - Po przywróceniu do świetności zamku Kliczków pora zadbać o jego otoczenie - mówi Adam Różycki, dyrektor zamku i członek fundacji. Park po rewitalizacji ma wyglądać tak, jak przed ostatnią wojną. Jego założycielem był Eduard Petzold, znany w Europie twórca parków krajobrazowych. Zatrudnił go Fryderyk zu Solms-Baruth, zwany przez współczesnych starym księciem z uwagi na długi, ponad 40-letni okres sprawowania rządów w Kliczkowie. Hrabia zlecił przebudowę swojej rezydencji wzorem zamków nad Loarą. Edward Petzold zaprojektował park w stylu angielskim z rodowym mauzoleum i cmentarzem dla ulubionych koni księcia oraz psów myśliwskich. Zachowały się na nim dwa kamienie nagrobne. Na jednym można odczytać napis, że to miejsce spoczynku konia o imieniu Juno, który odszedł w 1938 roku. Był ukochanym koniem księcia Friedricha.
  Niedawno odsłonięto nowy pomnik. Fundacja Pro Culturae Bono postarała się, by upamiętnić uwielbianą na zamku klacz rycerską Zacateca. Jej pomnik stanął między starymi nagrobkami.

  Forty w Srebrne. Jak nad Loarą
  Zamek w Kliczkowie wzniósł w 1297 r. Bolko I Surowy, książę świdnicko-jaworski, jako warownię graniczną. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza Fryderykowi zu Solms-Baruth, który zlecił przebudowę rezydencji berlińskim architektom. Powstała imponująca budowla nawiązująca do słynnych zamków nad Loarą. Teraz jest tu hotel i spa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo