Egzamin do powtórki. Dyrektor z Leszna zawieszony

  Egzamin do powtórki. Dyrektor z Leszna zawieszony

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dyrektor leszczyńskiej szkoły, który dzień wcześniej niż reszta placówek w całym kraju, przeprowadził praktyczny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik elektronik, został zawieszony. Sprawę badała m.in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Teraz zajęła się nią także prokuratura.
  - To była fatalna pomyłka, której skutki odczują niestety uczniowie w całej Polsce - tak o przeprowadzonym egzaminie mówi Mirosław Matuszewski, dyrektor Zespołu Szkół Elektroniczno - Telekomunikacyjnych w Lesznie. - Nie umiem odpowiedzieć, jak mogło do niej dojść. Terminy egzaminów ustala się dużo wcześniej. Nie było w tym złej woli, czy matactwa. Fatalny błąd, za który odpowiedzieć powinien przewodniczący komisji, czyli ja.


  Przez niedopatrzenie i przeprowadzenie egzaminu praktycznego o dzień za wcześnie (tj. 22 czerwca, a nie 23 czerwca), uczniowie w całym kraju będą musieli zdawać go ponownie. Treść zadań szybko bowiem znalazła się w internecie. Po śledztwie przeprowadzonym przez ABW okazało się, że obejrzało je około 1,4 tysiąca osób. Tak duża ilość wejść na strony internetowe tylko przypieczętowała decyzję Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Uczniowie prawie 260 techników w Polsce - w sumie około sześciu tysięcy absolwentów, będą musieli ponownie pojawić się w murach swoich szkół i jeszcze raz podejść do egzaminu.

  W czwartek dyrektor Matuszewski został oficjalnie zawieszony w obowiązkach przez prezydenta Leszna Tomasza Malepszego. Teraz ważą się losy tego, czy zostanie dyscyplinarnie zwolniony. Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Wielkopolskie Kuratorium Oświaty złożyły w leszczyńskiej prokuraturze zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

  Śledczy mają zbadać między innymi to, w jaki sposób data mogła zostać pomylona. Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, gdyż na każdej kopercie z zadaniami, które docierają do polskich szkół widnieje adnotacja "ściśle tajne", a obok znajduje się data przeprowadzenia egzaminu.

  CKE wyznaczyło termin powtórkowych egzaminów na 20 sierpnia godz. 9.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a gdzie elektroniczny parytet?

  zawiedziony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  jw

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo