Jan A.P. Kaczmarek: Nie ma kultury bez alternatywy

  Jan A.P. Kaczmarek: Nie ma kultury bez alternatywy

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Z laureatem Oscara Janem A. P.Kaczmarkiem o jego pomysłach na promowanie Poznania jako europejskiej stolicy kultury, katastrofie smoleńskiej i planach artystycznych rozmawia Marek Zaradniak.
  Znalazł się Pan w gronie osób, które są ambasadorami Poznania w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016. Ceniony twórca filmów dla dzieci Andrzej Maleszka zaproponował m.in. stworzenie w Poznaniu "Experymentarium". A jakie są Pańskie pomysły, aby Poznań otrzymał to miano?
  Zamierzam związać z Poznaniem kilka moich projektów i mam nadzieję, że dzięki nim uda się zwrócić większą uwagę na to miasto. Pomysł Andrzeja Maleszki uważam za genialny. To człowiek, który znakomicie porusza się w świecie wyobraźni dziecka.

  Warszawa również chwali się tym, że jest Pan jej ambasadorem w staraniach o europejską stolicę kultury. Czy nie ma tu konfliktu? Jakie pomysły warszawskie warte są przeszczepienia na poznański grunt?
  Na razie obie strony są świadome tego i nikt nie czuje się dotknięty. A poza tym sprawdziłem i nie jestem rekordzistą. Jest wiele osób, które reprezentują dwa miasta, a na przykład Krzysztof Zanussi jest ambasadorem czterech miast. Na tym tle wyglądam bardzo skromnie. A jeśli chodzi o przeszczepianie pewnych idei warszawskich do Poznania czy odwrotnie, to ja nie myślę w takich kategoriach. Moja optyka jest zupełnie inna. Oglądam Polskę z zewnątrz, z Los Angeles, a także podróżując dookoła świata. Z mojego punktu widzenia należy pomóc Poznaniowi w budowaniu drogi, która pozwoli na to, aby był bardziej zauważalny na zewnątrz.

  Jak Poznań powinien się prezentować, jak powinien wykorzystać swój potencjał, aby stać się europejską stolicą kultury? Czy powinien stawiać na środowiska alternatywne, z których przecież i Pan się wywodzi?
  Poznań powinien szukać harmonii. A harmonia polega na tym, że musi istnieć też bardzo silna alternatywa. W Ameryce nauczyłem się silnej wiary w siłę kolizji. Nie może być tak, że jedna z tych sił jest sztucznie powstrzymywana. Alternatywa i kultura, która się z nią wiąże, musi być silna i musi zmierzyć się z kulturą establishmentu. Z tego płynie pewna wartość w szczególności dla tej kultury ustabilizowanej, koturnowej, która zawsze pożyczała, bo ona zawsze karmi się siłą i energią alternatywy. Natomiast alternatywa potrzebuje pewnych struktur i wyzwań. Ja pracując w filmie amerykańskim, niestety albo na szczęście, uzależniłem się od zjawiska, jakim jest globalna dystrybucja. Kiedy komponuję muzykę, ma znaczenie dla mnie to, że potem usłyszę reakcje na nią w Tokio, Rio de Janeiro czy Teheranie. To jest ta przewaga kultury z wielką dystrybucją. Alternatywa natomiast ma siłę i wyciska piętno lokalne, ale jednocześnie ma siłę stymulacji.

  A może są jakieś pomysły z Los Angeles, gdzie mieszka Pan od ponad 20 lat, które warto przeszczepić na wielkopolską mapę kultury, aby Poznań i Wielkopolska jeszcze bardziej były widoczne w Polsce i w Europie?
  Z daleka obserwuję poznańskie pojedynki o to, czy stworzyć park, czy centrum handlowe. Osobiście jestem za stworzeniem parku. Bo jeżeli Nowy Jork stać na Central Park i są tam także różne mniejsze parki i podobnie jest w Londynie czy innych miastach, to dlaczego Poznań ma być pozbawiony przestrzeni zielonej, która ma także ogromną funkcję społeczną? Natomiast miejscem alternatywnym, z którym sympatyzuję, jest poznański squot i myślę, że miasto może znaleźć jakąś formę podtrzymania tego miejsca, które z tego, co czytam, jest bardzo kulturotwórcze.

  Od kilku lat buduje Pan w Rozbitku koło Kwilcza ośrodek, w którym znajdzie siedzibę instytut prowadzący warsztaty dla młodych twórców. Na jakim etapie jest budowa i pomysł na funkcję tego miejsca?
  Czasy się zmieniły i wszystko się robi w coraz większym napięciu. Plan jest taki, aby otworzyć Rozbitek za rok. W tej chwili mówię o tym niewiele. Kiedy będziemy znali dokładną datę otwarcia, ujawnię cały pakiet związany z programami Rozbitka.

  Najczęściej słyszymy o Pana kolejnych ścieżkach dźwiękowych. A inne utwory? Na jakim etapie jest planowana na rok 2010 opera o Chopinie?
  Opera poświęcona życiu Chopina upadła w wyniku kryzysu, jaki pojawił się w Warszawie, w jej finansach i gotowości do podjęcia tak spektakularnego przedsięwzięcia. Zaczynam pracę nad nowymi projektami, ale dziś za wcześnie jeszcze na szczegóły.

  Mówił Pan kiedyś też o zamiarze stworzenia opery w oparciu o książkę Johna Irvinga "Modlitwa za Owena".
  Ten pomysł jest na razie zawieszony. Czeka po prostu na swój dobry dzień.

  Ale podczas tego pobytu w Poznaniu spotkał się Pan z dyrektorem tutejszego Teatru Wielkiego Michałem Znanieckim. Czy z tego coś wyniknie?
  Być może. Na razie była to wizyta zapoznawcza. Pierwszy raz rozmawialiśmy twarzą w twarz. Przedtem tylko przez telefon. Z dużą sympatią podziwiam każdego dyrektora opery, który wchodzi w nowe miejsce i musi się zmierzyć z zastanym stanem rzeczy dużej instytucji. Mam nadzieję, że jego obecność wprowadzi do Opery i kultury Poznania zupełnie nową wartość. To człowiek, który wiele podróżuje. Zna świat i energię różnych kultur.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo