Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szanuj zwyczaje innych narodów

Jakub Bocian
Gwarne ulice tunezyjskich miast w czasie ramadanu pustoszeją zaraz po zmroku
Gwarne ulice tunezyjskich miast w czasie ramadanu pustoszeją zaraz po zmroku Piotr Krzyżanowski
Podczas zagranicznych wojaży bardzo ważne jest zwracanie uwagi na strój, w jakim pojawiamy się w miejscach publicznych - to, co dla nas jest ubiorem zwyczajnym, przez niektóre nacje może być odebrane jako kreacja wyzywająca czy wręcz obraźliwa. Musimy być tego szczególnie świadomi w krajach muzułmańskich i bardzo religijnych.

W czym zwiedzać meczet?

Coraz częstszym celem naszych wyjazdów są kraje, w których dominuje islam - Turcja, Egipt, Maroko i Tunezja. Tutaj podstawowe zasady są podobne - wchodząc do meczetu, powinniśmy zdjąć buty i zakryć nogi oraz ramiona, a kobiety także głowy. W miejscach publicznych unikajmy swobodnych strojów, a w świętym miesiącu muzułmanów - ramadanie - w obecności wyznawców Mahometa nie jedzmy ani nie pijmy przed zmrokiem. W tym roku ramadan trwa od 11 sierpnia do 9 września. W Maroku do większości meczetów wyznawcy innych religii niż islam w ogóle nie mają wstępu.

Także w Grecji i na Cyprze przy wchodzeniu do świątyń oraz klasztorów powinniśmy osłonić nogi oraz ramiona. W większości tamtejszych atrakcji turystycznych będziemy mogli wypożyczyć stosowny strój.

Ostrożnie ze zdjęciami!

Uważajmy przy robieniu pamiątkowych zdjęć - w niektórych krajach sfotografowanie obiektu wojskowego oznacza złamanie prawa. Tak jest na Cyprze oraz w Egipcie. W kraju faraonów nie możemy też fotografować mostów, portów i rezydencji dostojników. W Maroku nie zrobimy zaś zdjęcia wnętrza meczetu z jego progu, a sfotografowanie miejscowych może - w najlepszym wypadku - skończyć się żądaniem sporej opłaty.

Podróżując samochodem

Jeśli wybieramy się za granicę autem, trzeba wiedzieć, jakie przepisy drogowe obowiązują w poszczególnych krajach. Większość europejskich państw respektuje polskie prawo jazdy. Tylko na Cyprze będzie nam potrzebny dokument międzynarodowy. Tutaj pamiętajmy również o obowiązującym ruchu lewostronnym i o tym, że przepisy w północnej i południowej części wyspy mogą się różnić. Po lewej stronie drogi jeździmy także na Wyspach Brytyjskich i na Malcie. W Europie nie próbujmy też tzw. dzikiego noclegu w zaparkowanym samochodzie. Szczególnie w Holandii i na Słowacji może się to skończyć wysokim mandatem.

Czy wiesz, że

Dzięki temu, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, wyjeżdżając do krajów Wspólnoty na mniej niż 90 dni, nie potrzebujemy wizy.

Trzeba ją jednak mieć, jadąc do Egiptu (kosztuje 16 USD).

W większości państw europejskich nie musimy także spełniać obowiązku meldunkowego lub zrobią to za nas władze hotelu, pensjonatu, schroniska itp. Wyjątkiem jest Austria - tutaj mamy 24 godziny na zgłoszenie naszego przybycia w urzędzie gminy lub dzielnicy. Wyjeżdżając, będziemy też musieli się wymeldować. W Hiszpanii i w Turcji do rejestracji w niektórych hotelach może być konieczny paszport. Jeśli zaś zatrzymujemy się w Belgii, poza hotelem, np. u znajomych, musimy zameldować się w urzędzie gminy. Mamy na to 10 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szanuj zwyczaje innych narodów - Kurier Lubelski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski