Celne zasady ważne dla podróżujących

  Celne zasady ważne dla podróżujących

  Kazimierz Netka

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Jedziesz na wakacje - pamiętaj, że mimo wejścia Polski do Unii Europejskiej nadal trzeba przestrzegać celnych przepisów. Miej to na uwadze, wybierając się w podróż nie tylko samolotem, autokarem, pociągiem, ale też własnym samochodem.
  Wejście Polski do strefy Schengen pozwala obywatelom na poruszanie się wewnątrz strefy bez kontroli granicznych. Nie oznacza to, że możemy podróżować po strefie bez dokumentów. Funkcjonariusze Straży Granicznej i policji mają prawo wylegitymować obywateli przebywających w dowolnym miejscu strefy.

  Import towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego, przybywającego z terytorium państwa trzeciego do Polski, zwalnia się z należności celnych przywozowych według następujących norm: w transporcie lądowym - do równowartości 300 euro, w transporcie lotniczym i morskim - do równowartości 430 euro. Do ww. wartości nie wlicza się produktów leczniczych niezbędnych do spełnienia potrzeb podróżnego w czasie podróży, paliw znajdujących się w standardowym zbiorniku pojazdu silnikowego oraz w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów.


  Podróżowanie własnym pojazdem zachęca do przywożenia większych ilości towaru, zwłaszcza z terenu Unii Europejskiej. Jednak i w tych przypadkach obowiązują ograniczenia. Na przykład, z krajów Wspólnoty można przywieźć do Polski bez opłat celnych 800 papierosów lub 400 cygaretek albo 200 cygar. Można też wziąć kilogram tytoniu do palenia.

  Zwolnienia obejmują też wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 procent i więcej - 10 litrów; o mocy nieprzekraczającej 22 proc. w tym wino - 90 litrów, piwo - 110 litrów.

  Warto pamiętać, że podróżnym poniżej 17. roku życia normy alkoholu i papierosów nie przysługują - wynika z wiadomości, które przekazał nam Marcin Daczko, rzecznik prasowy Izby Celnej w Gdyni.

  Wiele informacji znajduje się w internecie, np. www.gdynia.uc.gov.pl; www.mf.gov.pl, w dziale: Służba Celna. W razie wątpliwości można też pytać celników, np. na lotnisku.

  Nie przesadzaj z gotówką

  Wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Unii Europejskiej są zobowiązani do zgłaszania organom celnym bądź Straży Granicznej posiadanej przy sobie gotówki w kwocie równej lub wyższej niż 10 000 euro (także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcje, obligacje, czeki podróżne itp.). Jednolite przepisy mają na celu wprowadzenie na terytorium UE wspólnego podejścia do kontroli przepływu gotówki. Uzupełniają one unijną dyrektywę o praniu brudnych pieniędzy, umożliwiającą kontrolę transakcji realizowanych przez instytucje kredytowe i finansowe.

  Powyższe nie zmienia dotychczas obowiązującego w RP obowiązku zgłaszania na granicy posiadania gotówki w kwocie równej lub przekraczającej 10 000 euro. Obowiązkiem dokonania takiego zgłoszenia objęte są wszystkie państwa UE.

  Nie przywoź ani piórka z orła

  Sporo kłopotów można mieć, gdy przewozi się przez granice chronione rośliny, zwierzęta, a nawet wyroby z nich czy elementy. Większość krajów świata, w tym Polska, chroni rodzime gatunki flory i fauny poprzez swoje własne prawo oraz na podstawie Konwencji o Międzynarodowym Handlu Zagrożonymi Gatunkami Dzikich Zwierząt i Roślin (CITES).

  Przywóz bez zezwolenia okazów chronionych gatunków lub przedmiotów z nich

  wykonanych (np. portfel, torba, muszla) jest przestępstwem. Grozi za to kara pozbawienia wolności i konfiskata przewożonych okazów.

  Odradzamy więc przywozu np. produktów z morskich żółwi, kości słoniowej, futra tygrysów, fok i niedźwiedzi, żywych małp, większości żywych ptaków, a nawet ich piór, oczywiście także ptaków wypchanych, niektórych żywych węży, żółwi, krokodyli i jaszczurek.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hAaVfovj

  vNVcWcPOf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 56

  qeoOVP oirffkomvjsj, [u**********jhjropxroqhy.com/]jhjropxroqhy[/url], [link=http://oxtluvesgsfx.com/]oxtluvesgsfx[/link], http://henxdsqdetmd.com/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo