Zaszczep się przed wakacjami

  Zaszczep się przed wakacjami

  Agnieszka Grzelak

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Planując pobyt w kraju tropikalnym lub takim, gdzie warunki sanitarne i epidemiologiczne odbiegają od panujących w Polsce, warto skorzystać z porady lekarskiej w o środku medycyny tropikalnej i chorób zakaźnych.
  Jak wynika z danych polskiego Instytutu Turystyki, Polacy powyżej 15 roku życia w 2009 roku odbyli 6,3 min podróży za granicę, połączonych z co najmniej jednym noclegiem poza granicami kraju. Co najmniej 300 tys. wyjazdów dotyczyło Afryki, zwłaszcza takich krajów jak Egipt, Tunezja czy Kenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to region zagrożony występowaniem tężca, błonicy, duru brzusznego, wirusowego zapalenia wątroby (wzw) typu A i B, wścieklizny, a w przypadku Kenii dodatkowo malarii, żółtej febry (żółtej gorączki), zakażeń meningokokami oraz cholery.

  Wirusy pamiątką z wakacji

  Zdaniem dr n. med. Agnieszki Wroczyńskiej z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni, trzykrotny wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, jaki odnotowano w 2009 r.
  w porównaniu z rokiem wcześniejszym, to efekt zakażenia podczas wakacji w krajach rozwijających się m.in. w cieszącym się dużym zainteresowaniem polskich turystów Egipcie. Poważnym zagrożeniem w tropikach jest także malaria, czy dur brzuszny, występujący szczególnie często w Indiach i okolicznych państwach. Większości z tych chorób można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę, min. szczepienia. Dlatego przed wyjazdem warto odwiedzić specjalistyczną poradnię.
  - Na pierwszą wizytę należy udać się co najmniej 6 tygodni przed planowaną podróżą - radzi dr n. med. Piotr Kajfasz z Instytutu Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Niektóre szczepienia ochronne należy powtórzyć, aby wytworzyć właściwą odpowiedź immunologiczną.

  Klątwa faraona

  Biegunka podróżnych dopada co drugiego turystę, wypoczywającego w krajach ciepłych stref klimatycznych. Choroba ta kojarzy się z niskim poziomem higieny przygotowywania posiłków Jednak atakuje nie tylko osoby stołujące się w ulicznych barach, ale również bywalców drogich hoteli.
  Najlepiej zrezygnować z jedzenia potraw surowych, przygotowywanych w nieodpowiednich warunkach (na ulicy), niedogotowanych jaj, mięsa i owoców morza. Nie zapominajmy, że źródłem zakażenia może być również woda. Zwykle zaleca się przede wszystkim picie wody butelkowanej, warto jednak sprawdzić, czy butelka na pewno nie była otwierana - w niektórych krajach tubylcy napełniają je po raz drugi zwykłą kranówką. Bezpiecznym wyjściem jest również gotowanie wody przed spożyciem.

  Do świadczeni podróżnicy radzą, by napoje i drinki w hotelach i restauracjach pić bez dodatku lodu. Kostki lodu robione są bowiem z nieprzegotowanej wody, która może być źródłem zakażenia.
  Także woda używana do mycia może stać się przyczyną zakażenia, np. żółtaczką pokarmową. Dlatego w krajach o niskim stopniu higieny do mycia zębów lepiej używać wody butelkowanej. Ponieważ jednak trudno nie myć rąk czy owoców, które spożywamy (a na nich także może przenieść się wirus), najlepiej pomyśleć o zaszczepieniu się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.

  Przed podróżą pomyśl o szczepieniach

  Planując podróż, warto dowiedzieć się, jakie zagrożenia mogą czyhać na nas w rejonie, do którego się wybieramy. Bieżące in¬formacje uzyskamy w poradni medycyny tropikalnej (w Łodzi działa ona w szpitalu im. Biegańskiego przy ul. Kniaziewicza 1/5). Komunikaty epidemiologiczne publikowane są także w internecie na stronie www.gis.gov.pl (Państwowa Inspekcja Sanitarna), zaś wskazania dotyczące profilaktyki na www.szczepieniadlapodrozujacych.pl.
  1 »

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PTWTXfZVsMQ

  TZWfHxqydSV (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 46

  hQ0C96 inwixdekkbad, [u**********nikalaxpkyye.com/]nikalaxpkyye[/url], [link=http://anovszvqhlhs.com/]anovszvqhlhs[/link], http://ztyzndhkczet.com/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo