Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaszczep się przed wakacjami

Agnieszka Grzelak
fot. archiwum
Planując pobyt w kraju tropikalnym lub takim, gdzie warunki sanitarne i epidemiologiczne odbiegają od panujących w Polsce, warto skorzystać z porady lekarskiej w o środku medycyny tropikalnej i chorób zakaźnych.

Jak wynika z danych polskiego Instytutu Turystyki, Polacy powyżej 15 roku życia w 2009 roku odbyli 6,3 min podróży za granicę, połączonych z co najmniej jednym noclegiem poza granicami kraju. Co najmniej 300 tys. wyjazdów dotyczyło Afryki, zwłaszcza takich krajów jak Egipt, Tunezja czy Kenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to region zagrożony występowaniem tężca, błonicy, duru brzusznego, wirusowego zapalenia wątroby (wzw) typu A i B, wścieklizny, a w przypadku Kenii dodatkowo malarii, żółtej febry (żółtej gorączki), zakażeń meningokokami oraz cholery.

Wirusy pamiątką z wakacji

Zdaniem dr n. med. Agnieszki Wroczyńskiej z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni, trzykrotny wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, jaki odnotowano w 2009 r. w porównaniu z rokiem wcześniejszym, to efekt zakażenia podczas wakacji w krajach rozwijających się m.in. w cieszącym się dużym zainteresowaniem polskich turystów Egipcie. Poważnym zagrożeniem w tropikach jest także malaria, czy dur brzuszny, występujący szczególnie często w Indiach i okolicznych państwach. Większości z tych chorób można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę, min. szczepienia. Dlatego przed wyjazdem warto odwiedzić specjalistyczną poradnię.
- Na pierwszą wizytę należy udać się co najmniej 6 tygodni przed planowaną podróżą - radzi dr n. med. Piotr Kajfasz z Instytutu Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Niektóre szczepienia ochronne należy powtórzyć, aby wytworzyć właściwą odpowiedź immunologiczną.

Klątwa faraona

Biegunka podróżnych dopada co drugiego turystę, wypoczywającego w krajach ciepłych stref klimatycznych. Choroba ta kojarzy się z niskim poziomem higieny przygotowywania posiłków Jednak atakuje nie tylko osoby stołujące się w ulicznych barach, ale również bywalców drogich hoteli.
Najlepiej zrezygnować z jedzenia potraw surowych, przygotowywanych w nieodpowiednich warunkach (na ulicy), niedogotowanych jaj, mięsa i owoców morza. Nie zapominajmy, że źródłem zakażenia może być również woda. Zwykle zaleca się przede wszystkim picie wody butelkowanej, warto jednak sprawdzić, czy butelka na pewno nie była otwierana - w niektórych krajach tubylcy napełniają je po raz drugi zwykłą kranówką. Bezpiecznym wyjściem jest również gotowanie wody przed spożyciem.

Do świadczeni podróżnicy radzą, by napoje i drinki w hotelach i restauracjach pić bez dodatku lodu. Kostki lodu robione są bowiem z nieprzegotowanej wody, która może być źródłem zakażenia.
Także woda używana do mycia może stać się przyczyną zakażenia, np. żółtaczką pokarmową. Dlatego w krajach o niskim stopniu higieny do mycia zębów lepiej używać wody butelkowanej. Ponieważ jednak trudno nie myć rąk czy owoców, które spożywamy (a na nich także może przenieść się wirus), najlepiej pomyśleć o zaszczepieniu się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.

Przed podróżą pomyśl o szczepieniach

Planując podróż, warto dowiedzieć się, jakie zagrożenia mogą czyhać na nas w rejonie, do którego się wybieramy. Bieżące in¬formacje uzyskamy w poradni medycyny tropikalnej (w Łodzi działa ona w szpitalu im. Biegańskiego przy ul. Kniaziewicza 1/5). Komunikaty epidemiologiczne publikowane są także w internecie na stronie www.gis.gov.pl (Państwowa Inspekcja Sanitarna), zaś wskazania dotyczące profilaktyki na www.szczepieniadlapodrozujacych.pl.
Najwięcej niebezpiecznych wirusów i bakterii czyha na nas w krajach o niskim poziomie higieny i standardach sanitarnych, a także w krajach, gdzie nie pro¬wadzi się powszechnych szczepień - zwłaszcza w Afryce, Azji, Ameryce Południowej Środkowej. Jakie choroby zakaźne mogą nam zagrażać?

- Błonica jest ostrą bakteryjną chorobą, która szerzy się drogą kropelkową lub przez bez¬pośredni kontakt z chorym. Atakuje błony śluzowe dróg oddechowych, skórę, rzadziej inne części ciała (oczy, nos, narządy płciowe).

- Tężec - do zakażenia dochodzi przez zanieczyszczenie rany ziemią, nawozem, kurzem lub innym ciałem obcym zakażonym zarodnikami tężca. Ob¬jawami choroby są sztywność mięśni i bolesne skurcze, często zaczynające się od mięśni żuchwy i szyi. Ciężka postać tężca może prowadzić do niewydolności oddechowej i zgonu.

- Poliomyelitis (choroba Heinego-Medina) to ciężka infekcja przewodu pokarmowego, a czasami również centralnego układu nerwowego, która może doprowadzić m.in. do porażenia mięśni. Dzikie wirusy polio krążą obecnie w ponad 20 krajach świata (m.in. Indie Pakistan Nepal, Kenia). Ich lista jest na bieżąco aktualizowana przez WHO.

- **Wirusowe zapalenie wątroby typu A** może być przenoszona przez kontakt bezpośredni z nosicielem albo drogą pokarmową (poprzez spożywanie zakażonej wody, lodu, skorupiaków wyłowionych z zakażonych zbiorników wodnych, surowych owoców, warzyw, nieugotowanej żywności, zakażonej podczas przygotowywania lub serwowania). Objawy takie jak: gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty pojawiają się od 2 do 6 tygodni po zakażeniu wirusem.

-**Wirusowe zapalenie wątroby typu B** - do zakażenia dochodzi poprzez kontakt skaleczonej skóry lub błon śluzowych z zarażoną wirusem krwią lub innymi wydzielinami (np. poprzez kontakty seksualne). Może nie dawać objawów lub też mieć ciężki przebieg, a także przejść w postać przewlekłą prowadzącą do marskości wątroby. Okres wylęgania wynosi od 60 do 90 dni.

-**Dur brzuszny** jest ostrą układową chorobą zakaźną.Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej przez spożycie zakażonej żywności lub wody, rzadziej w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Ryzyko zarażenia się durem brzusznym występuje głównie w rejonach o niskim poziomie higieny w przygotowywaniu i podawaniu posiłków. Wśród objawów wymienia się stopniowo narastającą gorączkę, ból głowy, a także nieżyt górnych dróg oddechowych, wysypka.

- Żółta febra przenosi się na człowieka poprzez ukłucie zarażonego wirusem komara. Okres wylęgania choroby trwa od 3 do 6 dni. Typowymi objawami dla żółtej febry są: gorączka, ból głowy, dreszcze, nudności, osłabienie, zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek. Wśród jej ciężkich powikłań wymienia się: uszkodzenie wątroby i nerek oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.

- Cholera jest silnie zakaźną, ostrą chorobą przewodu pokarmowego, która w ciągu kilku godzin może doprowadzić do śmierci. Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie skażonej wody lub żywności. Okres wylęgania cholery jest bardzo krótki i trwa od kilkunastu godzin do 5 dni. Objawy to wymioty oraz wodnista biegunka prowadząca do odwodnienia. Zapobieganie cholerze polega przede wszystkim na wprowadzeniu w życie zasady: ugotuj, obierz lub zapomnij o zjedzeniu posiłku.
Można też przyjąć szczepionkę przeciwko cholerze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zaszczep się przed wakacjami - Dziennik Łódzki

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski