Ostrów: Koniec międzynarodowego śledztwa w sprawie gangu...

  Ostrów: Koniec międzynarodowego śledztwa w sprawie gangu kradnącego auta

  AND

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. zakończyła we wtorek duże międzynarodowe śledztwo w sprawie szajki zajmującej się kradzieżami samochodów na terenie Niemiec i Francji. Przed sądem stanie aż 38 osób, którym zarzucono popełnienie ponad tysiąca przestępstw. Akt oskarżenia, który został skierowany do Sądu Okręgowego w Kaliszu liczy ponad 460 stron.
  Głównym oskarżonym jest 42-letni mieszkaniec Konina. To on, według śledczych, w okresie od kwietnia 2005 do października 2006 roku kierował zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się kradzieżami aut oraz fałszowaniem znaków identyfikacyjnych i sprzedażą pochodzących z kradzieży pojazdów na terenie Polski. Według prokuratury, mężczyzna zorganizował całą działalność grupy, przekazywał innym osobom zlecenia dokonania kradzieży szczegółowo określonych przez niego samochodów, udzielał w związku z tym instrukcji, wskazówek i informacji ułatwiających dokonanie kradzieży, a także zlecał transport kradzionych samochodów i fałszowanie znaków identyfikacyjnych samochodów. Kiedy policja zatrzymała 42-latka, interes przejął jego 46-letni brat.

  - Ośmiu dalszym oskarżonym zarzucono udział w działaniach powyższej grupy przestępczej. W kolejnych zarzutach opisano dokonanie przez oskarżonych kradzieży blisko 200 samochodów osobowych na terenie Niemiec oraz Francji. Części oskarżonych zarzucono paserstwo w odniesieniu do pochodzących z kradzieży samochodów i ich elementów, przerabianie oznaczeń identyfikacyjnych pojazdów oraz przestępstwa przeciwko dokumentom. Zarzuty dotyczące również oszustw związanych ze sprzedażą pochodzących z opisanych kradzieży samochodów - wyjaśnia Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wlkp.

  Śledztwo w odniesieniu do części kradzieży dokonanych na terenie Niemiec prowadziła Prokuratura w Berlinie. W lutym 2007 roku zostało ono przekazane Prokuraturze Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Z dokonanych ustaleń wynika, że oskarżeni dokonywali kradzieży samochodów wyłącznie francuskich marek. Część oszustw, jak ustalono, dokonana została przy wykorzystaniu działalności komisów działających na terenie powiatu pleszewskiego i Kalisza.Większość oskarżonych, będących w wieku od 25 do 62 lat, zamieszkuje na terenie Konina, powiatu konińskiego, Koła i powiatu kolskiego, a pozostali w Pleszewie, Chodzieży, Poznaniu oraz Warszawie. Grozi im do nawet 10 lat więzienia.

  - W oparciu o materiały wyłączone z omawianego śledztwa oskarżono już wcześniej 27 osób, którym zarzucono zwłaszcza paserstwo, oszustwa i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy - dodaje prokurator.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo