Puszczykowo: Imperium Inków w ładowni żaglowca Santa Maria

  Puszczykowo: Imperium Inków w ładowni żaglowca Santa Maria

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Zwiedzający replikę żaglowca Santa Maria w puszczykowskim Muzeum Arkadego Fiedlera wybrali się w podróż do Ameryki Południowej. Wszystko to za sprawą pierwszej wystawy w ładowniach tego żaglowca. "Bogowie Andów" to zdjęcia pokazujące prace polskich archeologów w imperium Inków. Krystian Bielatowicz, uwiecznił też peruwiańskich Indian.
  O znaczeniu i okolicznościach, w jakich odkryte zostało cmentarzysko i wyrocznia sprzed pięciuset lat opowiadała Monika Rogozińska, prezes polskiego oddziału The Explorers Club, dziennikarka "Rzeczpospolitej" i uczestnik dwóch ekspedycji w Andy.

  Autorami odkrycia są archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Monumentalne budynki i grobowce sanktuarium Maucallacta leżą na wysokości 3800 m n.p.m. w masywie świętej góry Coropuny. Sukcesem naukowców jest też otwarcie ledwie tydzień temu polskiej stacji naukowej w Cuzco.

  - Polacy cieszą się tam wielki prestiżem, bo ratują dziedzictwo Peru. Mamy znakomitych konserwatorów. Swoją klasę pokazali w Egipcie, a teraz w Andach - mówi Monika Rogozińska. Polacy zaproszeni zostali do pracy na Machu Picchcu. Wespół z Włochami badają tajemnice pustyni Nasca.

  - Fascynujące w Ameryce Południowej jest przenikanie się chrześcijaństwa z miejscowymi wierzeniami. Niektóre obrzędy do złudzenia przypomina procesje, jakie odbywają się w Polsce, ale nagle spostrzegamy szamana idącego na czele Indian - opowiada.

  Sanktuarium odtworzono dokładnie. Indianie przyszli w stroje Inków. Dzięki naszym archeologom zaczęli doceniać swoją tradycję - opowiada Rogozińska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo