Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamo, wracaj. Firma czeka

Redakcja
Agnieszka Majewska pracuje w Ikei od 11 lat. W tym czasie urodziła dwie córki
Agnieszka Majewska pracuje w Ikei od 11 lat. W tym czasie urodziła dwie córki S. Seidler
Dodatkowe 30 dni urlopu macierzyńskiego, pokój dla matek karmiących, możliwość pracy w domu lub zabrania dziecka do pracy, a nawet zajęcia fitness ułatwiające powrót do formy po porodzie - to niektóre rozwiązania przygotowane przez pracodawców dla kobiet z dziećmi. O tym, jakie profity mogą czekać na rodziców po powrocie do pracy, pisze Marta Żbikowska

Dwadzieścia tygodni urlopu macierzyńskiego obowiązkowego, dwa tygodnie dobrowolnego i godzinna przerwa w pracy na karmienie - to gwarantuje młodym matkom kodeks pracy. Są jednak pracodawcy, którzy sami wprowadzają dodatkowe udogodnienia dla młodych rodziców.

Dodatkowy urlop

Fundacja Świętego Mikołaja co roku organizuje plebiscyt "Mama w pracy". Biorą w nim udział firmy zatrudniające kobiety z dziećmi. Jednym z laureatów tegorocznej edycji jest Ikea. - To już kolejny konkurs, w którym nasza polityka prorodzinna została wyróżniona - cieszy się Karolina Horoszczak, rzecznik Ikea Polska. - Mamy sporo benefitów dla młodych matek, ale myślę, że najważniejsza jest atmosfera i podejście pracodawcy do młodych rodziców. Kobiety nie boją się rodzić dzieci, nie boją się powiedzieć o tym, że są w ciąży. Wiedzą, że mogą liczyć na przychylność, a nawet wsparcie szefów.
To, co wyróżnia Ikeę spośród innych pracodawców, jest dodatkowy urlop macierzyński. Każda młoda matka może zostać w domu ze swoim maluchem przez dodatkowe 30 dni. W tym czasie firma wypłaca jej pełne wynagrodzenie.

Agnieszka Majewska pracuje w poznańskiej Ikei od 11 lat. W tym czasie urodziła dwie córki. - Od momentu, kiedy zaszłam w ciążę, czułam wsparcie w pracy - mówi Agnieszka Majewska, specjalista HR w Ikei w Poznaniu. - Kiedy źle się czułam, szefowie sami wysyłali mnie do domu. Nikt nie patrzył na mnie krzywo, nie robił żadnych problemów.

Pracownicy w Ikei mogą liczyć nie tylko na wsparcie i przyjazną atmosferę. Pracodawca gwarantuje im też realną pomoc. Każdy pracownik ma dodatkowe ubezpieczenie medyczne, którym za niewielką opłatą mogą być także objęci członkowie rodzin.

- Nasza firma ma wynegocjowane doskonałe warunki opieki nad dziećmi w prywatnych placówkach medycznych - twierdzi Karolina Horoszczak. - Z wysokiej jakości usług medycznych mogą korzystać także oczywiście kobiety w ciąży.
Zarówno matki, jak i ojcowie, którym urodziło się dziecko, mogą liczyć na materialną pomoc pracodawcy. Dostają oni bony do zrealizowania w sklepie. - Bony to bardzo przydatna pomoc - zapewnia Agnieszka Majewska. - Wiadomo, że jak urodzi się dziecko, to zawsze trzeba coś kupić do domu.

Ci pracownicy, którym pozwala na to stanowisko, mogą pracować w domu, aby godzić pracę i opiekę nad dzieckiem. - Obecnie korzysta z takiego rozwiązania na przykład jedna z naszych pracownic działu IT - mówi Karolina Adamiec, kierownik marketingu w poznańskiej Ikei. - Każdego dnia podpina się ona do systemu i pracuje.

Ruchomy system pracy to kolejne udogodnienie dla młodych matek zatrudnionych w Ikei. Pracodawca nie wymaga siedzenia w pracy w określonych godzinach i dniach. Ważne, żeby zgadzała się liczba przepracowanych godzin w miesiącu. Do pracy można także przychodzić w sobotę.

- Takie rozwiązanie doskonale ułatwia życie - mówi Agnieszka Majewska. - Kiedy potrzebuję dnia wolnego, nie muszę brać urlopu, choć z tym też nie ma u nas problemu. Rodzice mają pierwszeństwo w przypadku planowania urlopów wypoczynkowych.

Dzieci rodziców zatrudnionych w Ikei mają dużo szczęścia. Wiedzą, że zawsze mogą liczyć na publiczność podczas przedszkolnych przedstawień czy zawodów sportowych. - Nie ma u nas żadnego problemu, żeby wziąć dzień wolny czy wyjść wcześniej z pracy - mówi Karolina Adamiec.

W kryzysowych sytuacjach do pracy można także przyjść z dzieckiem. Nie jest to forma, do której pracodawca zachęca młode matki, ale rozumie, że bywają momenty, kiedy innego wyjścia nie ma.
- Rozważaliśmy otwarcie żłobka lub przedszkola dla dzieci pracowników, ale na razie nie zapadły jeszcze żadne decyzje w tej sprawie - mówi Karolina Horoszczak.

Imprezy urodzinowe

Problemu z zabraniem dzieci do pracy nie mają pracownice zatrudnione przez innego laureata konkursu "Mama w pracy". Nagrodę Fundacji Świętego Mikołaja otrzymało Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
- Do naszej firmy należy osiem przedszkoli, 18 świetlic i dwa wiejskie ośrodki kultury - mówi Julita Maciaszek, dyrektor centrum. - Zatrudniamy 38 osób, z czego 32 to kobiety.

Dzieci wszystkich pracowników mogą nieodpłatnie korzystać ze wszystkich przedszkoli i świetlic należących do centrum. Firma dba także o integrację, organizując pikniki rodzinne i spotkania dla maluchów.

- Dla każdego dziecka pracownika nasza firma organizuje też urodziny - mówi Julita Maciaszek. - Są to rozbudowane imprezy z wieloma atrakcjami, prowadzone przez profesjonalnych animatorów.
W Centrum Kultury i Sztuki młode mamy mają także pierwszeństwo w ustalaniu urlopów wypoczynkowych.

Pokój dla karmiących

W przyszłym roku do konkursu "Mama w pracy" chce także przystąpić poznańska firma Volkswagen. W spółce została wydzielona osobna komórka, która zajmuje się polityką prorodzinną. - Chcemy stworzyć jak najbardziej dogodne warunki dla kobiet powracających do pracy po urlopach macierzyńskich i wychowawczych - mówi Sebastian Mróz z Volkswagen Poznań. - Do tej pory wprowadziliśmy już sporo rozwiązań, ale ciągle pracujemy nad ich udoskonaleniem.

Kobieta zatrudniona w Volkswagenie, kiedy zachodzi w ciążę, może przejść na sześciogodzinny dzień pracy, zachowując dotychczasowe wynagrodzenie. Firma zapewnia jej także opiekę medyczną. Koszty wszelkich badań laboratoryjnych wykonywanych podczas ciąży pokrywa pracodawca. Biorąc pod uwagę liczbę analiz krwi i moczu potrzebnych w czasie oczekiwania na dziecko - to dość duże odciążenie domowego budżetu.

- Staramy się także ułatwić pracę kobietom w ciąży - mówi Sebastian Mróz. - Ciężarna może liczyć na bardziej wygodne krzesło czy miejsce parkingowe tuż przy bramie wjazdowej. Jeśli kobieta w ciąży woli pozostać w domu, może przejść na system telepracy. O ile jej stanowisko na to pozwala.
- Z takiego rozwiązania korzystają na przykład osoby zatrudnione w obszarze finansów - wskazuje Sebastian Mróz. Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego młoda mama zatrudniona w Volkswagenie może korzystać z pokoju dla matek karmiących. To pomieszczenie, w którym można odciągać pokarm nie tylko w przyjemnych warunkach, ale także sterylnych i higienicznych. W pokoju kobieta znajdzie sterylizator, a także czyste lodówki do przechowywania mleka.

Volkswagen dba także o fizyczną formę swoich pracownic. W powstałym dwa lata temu na terenie zakładu centrum fitness prowadzone są zajęcia dla kobiet w ciąży. Specjalna oferta została stworzona dla młodych mam, które chciałyby wrócić do formy po porodzie. - Kolejne udogodnienia dla młodych rodziców mamy dopiero w planach - mówi Sebastian Mróz. - Chcemy wspierać naszych pracowników w ich roli rodziców. Stworzyliśmy program, który ma nam to zadanie umożliwić.

Pracodawcy zapewniają, że nie mają zamiaru rozstawać się z młodymi mamami, gdyż są one dobrymi pracownikami. - Pracujące młode mamy są o wiele lepiej zorganizowane niż przed urodzeniem dziecka - uważa Sebastian Mróz. - Z moich obserwacji wynika, że kobiety po powrocie bardzo dobrze sobie radzą.

Przyjazny Pracodawca

Nie kieruje się bezzasadnymi stereotypami, przedstawiającymi młodą matkę, jako niedyspozycyjnego i leniwego pracownika. Wie, że wychowanie malucha pomaga nabyć cierpliwości, wyrozumiałości, i organizacji pracy.

Uznaje możliwość pracy w domu, na pół etatu lub na 3/4 etatu.

Bierze pod uwagę różne nieprzewidziane zdarzenia, które sprawią, że pracownik będzie musiał wziąć kilka dni wolnego.

Wie, jak ważne są świadczenia finansowe i rzeczowe, np.: dodatkowe becikowe czy wyprawka dla dziecka, które sprawiają, że życie mamy jest łatwiejsze.

Wie, że zatrudniając kobiety, zyskuje fantastycznych i rzetelnych pracowników. Świat biznesu z pewnością lepiej się kręci, odkąd są w nim kobiety: cierpliwe, wyrozumiałe i pełne ambicji.

Fundacja Św. mikołaja

Konkurs "Mama w pracy" w tym roku został zorganizowany po raz trzeci. Celem konkursu jest promowanie wśród pracodawców rozwiązań sprzyjających łączeniu macierzyństwa z pracą zawodową. Mama to wartościowy pracownik: jest punktualna, lojalna wobec pracodawcy i obowiązkowa. Firma dbająca o potrzeby swoich pracowników jest zaś pożądanym miejscem pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski