Urzędnicy z prostego potrafią zrobić trudne

  Urzędnicy z prostego potrafią zrobić trudne

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ziemia w przyrodzie nie znika - niby oczywiste, a jednak o praktyczne konsekwencje tego faktu trudno. Sprawa rolnika, który kupił od państwa 2,5 ha ziemi, a ma jej mniej wydaje się prosta. Jeśli u niego brakuje, u sąsiada - w tym przypadku w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych zapewne jest więcej.
  Wydawałoby się - nic prostszego. Trzeba zmierzyć jedno, zmierzyć drugie i ustalić granicę tak, żeby rzeczywistość zgadzała się z dokumentami. Zwłaszcza, że chce tego i zainteresowany rolnik, i przynajmniej w deklaracjach Agencja. Niestety, tak się nie da. Dlaczego? Tak naprawdę trudno dociec. Można jedynie przypuszczać, że stoi za tym typowe dla urzędników asekuranctwo, połączone z bezwładnością. I wbrew pozorom ten fakt nie powinien stanowić zarzutu wobec urzędników.

  Dlaczego? Ano dlatego, że polski urzędnik - obojętnie jakiego szczebla - nie ma poczucia, że stoi za nim racja określona przepisami. Co więcej, z doświadczenia na ogół wie, że jeśli nic nie będzie robił, nie popełni błędu. Kiedy się wyrwie - może być różnie. A to, zwłaszcza, gdy piastuje wyższe stanowisko, bywa dobry powód, by przy pierwszej okazji wymienić go na innego.

  Że urzędnik nie powinien tak myśleć, bo służba publiczna, misja i co tam jeszcze? Może i nie powinien, ale robotę, zwłaszcza gdy czasy ciężkie, każdy chce zachować. Tak było i będzie. Tyle, że w systemie, gdzie utrzymywani z naszych podatków pracownicy są rozliczani z tego, co robią, a nie z tego, czego unikną i petentom żyje się lepiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo