Powódź: Miasto ulży powodzianom. Kalisz podsumował straty

  Powódź: Miasto ulży powodzianom. Kalisz podsumował straty

  AND

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Kaliscy radni podjęli uchwałę, na mocy której kaliszanie, których nieruchomości lub użytki rolne zostały zalane podczas majowej powodzi zostali zwolnieni od podatku w tym i przyszłym roku. Miasto podsumowało też straty spowodowane przez wielką wodę.
  To nie jedyna pomoc dla poszkodowanych. Osobom fizycznym, które poniosły straty w substancji mieszkaniowej przyznano 160 zasiłków w wysokości do 6000 złotych, na łączną kwotę 445 000 zł. Weryfikacją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego objętych jest 39 obiektów mieszkalnych w trybie kwalifikowania do pomocy finansowej do 20 000 zł, z przeznaczeniem na remonty, a 5 budynków do wsparcie pomocą ponad 20 000 zł.
  Do 11 czerwca w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego funkcjonowały do godz. 19.00 specjalne okienka do obsługi powodzian, obecnie z uwagi na mniejsze już potrzeby, mieszkańcy zgłaszają się bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

  Miasto podsumowało też straty jakie spowodowała. Z informacji przedstawionej podczas czwartkowej Sesji Rady Miejskiej Kalisza wynika, że największe straty w poszczególnych rodzajach obiektów (w tym obiekty ubezpieczone, bez strat prywatnych, w tym bez strat w rolnictwie) przedstawiają się następująco:
  - drogi wraz z odwodnieniem o łącznej długości 1,329 km - 271.000 zł,
  - sieć kanalizacji sanitarnej, uszkodzenia punktowe o łącznej długości 120 m - 87.000 zł,
  - sieć kanalizacji deszczowej, uszkodzenia punktowe o łącznej długości 50 m - 50.000 zł,
  - sieć wodociągowa uszkodzenia punktowe o łącznej długości 20 m - 45.000 zł,
  - stacje uzdatniania wody i ujęcia wody pitnej - 22.000 zł,
  - Cmentarz Żołnierzy Radzieckich - 42.000 zł,
  - placówki oświatowo wychowawcze:
  - szkoły podstawowe i gimnazja - 3 obiekty - 71.500 zł,
  - szkoły średnie - 4 obiekty - 315.000 zł,
  - inne placówki oświatowo-wychowawcze - 3 obiekty - 95.000 zł,
  - obiekty sportowe (zgłoszone przez OSRiR, Kaliskie Towarzystwo Kolarskie i Kaliski Klub Sportowy Włókniarz) na kwotę - 666.900 zł,
  - zniszczenia rowów odwadniających, potoków na długości 1,3 km - 20.000 zł,
  - zniszczenia w rzekach Swędrnia i Pokrzywnica na długości 2,9 km - 150.000 zł.


  Tak więc łącznie straty szacowane w tych obiektach wynoszą jednego miliona 690 tysięcy złotych. Natomiast koszty jakie poniosło miasto w związku z prowadzeniem działań przeciwpowodziowych sięgają kwoty 745 tys. zł, w tym między innymi:
  - dostarczenie prawie 4800 ton piasku za kwotę ponad 85 tys. zł,
  - dodatkowe koszty Państwowej Straży Pożarnej (worki, dodatkowe koszty paliw i olejów, znoszone wyposażenie i sprzęt) - ok. 71 tys. zł,
  - ekwiwalenty przysługujące strażakom terenowych jednostek OSP - ok. 52 tys. zł,
  - żywienie i zaopatrzenie w wodę poszkodowanych, ewakuowanych, osób zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe - ok. 69 tys. zł,
  - dodatkowe koszty funkcjonowania PWiK w Kaliszu (dodatkowe koszty pracy oczyszczalni ścieków i przepompowni przetłaczającej wody powodziowe) - 373,5 tys. zł,
  - wydane wyposażenie magazynu przeciwpowodziowego - ok. 100 tys. zł,
  - dodatkowe oznakowywanie ulic przez Zarząd Dróg Miejskich - ok. 25 tys. zł,
  - pobyt ewakuowanych osób w Centrum Interwencji Kryzysowej - ok. 15 tys. zł.
  - Do około 100 tysięcy złotych wykazanych kosztów prowadzonych działań przeciwpowodziowych prawdopodobnie będzie nam zwrócone z budżetu państwa.

  - Dodatkowo koszt sprzątanie i porządkowanie terenów objętych działaniami (koszty Miasta), w tym sprzątanie piasku i worków, wywóz ścieków, śmieci popowodziowych, odkażanie gruntu wynosi - ok. 68 tys. zł. Przedsiębiorcy zgłosili szkody w wysokości prawie 3 mln zł; ich lista nie jest kompletna, a kwoty strat nie były przez nas weryfikowane - wyjaśnia Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo