Wielkopolska: Marszałek z Wałęsą na ingresie w Gnieźnie

  Wielkopolska: Marszałek z Wałęsą na ingresie w Gnieźnie

  Iza Budzyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Jeszcze kilka dni temu obydwaj kandydaci na prezydenta rozważali przyjazd do Gniezna na sobotni ingres nowego prymasa. Okazało się, że nie będzie tu dziś Jarosława Kaczyńskiego. Prezesowi PiS plany pokrzyżowała choroba.
  - Dostałem tę informację w czwartek późnym wieczorem - mówi Zbigniew Dolata, szef lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości w powiecie.

  Bronisław Komorowski za to na ingresie abp. Kowalczyka pojawi się na pewno - i to nie sam. Według informacji przekazanych przez gnieźnieńskich działaczy PO, w Gnieźnie będzie też obecny Lech Wałęsa.

  Obydwaj politycy mają się spotkać na gnieźnieńskim Rynku o 10.00, razem z senatorem PO Piotrem Gruszczyńskim.
  Po spotkaniu polityków przy kawie, wrócą na Rynek, by o 10.30 spotkać się z dziennikarzami. Stamtąd przejdą do katedry, gdzie o 11.00 rozpocznie się uroczystość ingresu nowego prymasa Polski. Senator Gruszczyński wyjaśnia, że w planach marszałka Sejmu na sobotę nie jest przewidziane spotkanie z mieszkańcami. Można się jednak spodziewać, że część gnieźnian będzie chciała chociaż z daleka zobaczyć znanego polityka.

  Bronisław Komorowski ma w planach także wizytę u abp. Kowalczyka na pół godziny przed spotkaniem z Lechem Wałęsą na Rynku.

  - To jest wizyta kurtuazyjna, marszałek przyjeżdża złożyć życzenia i gratulacje - mówi Paweł Arndt, poseł PO. Według wstępnego harmonogramu ma on towarzyszyć marszałkowi w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Niewykluczone jednak, że ostatecznie będzie to spotkanie w cztery oczy. - Nie należy się spodziewać tematów znaczących, to będzie krótka wizyta.

  Prawdopodobnie nie dowiemy się, jak będzie przebiegała ta rozmowa. Politycy i komentatorzy w kuluarach nie mają wątpliwości, że spotkaniem z prymasem i samą obecnością podczas ingresu Bronisław Komorowski będzie chciał zdobyć kilka punktów u wyborców. Poseł Zbigniew Dolata przyznaje, że ten cel wydaje się oczywisty.

  Wśród zaproszonych na ingres znaleźli się też szefowie SLD i PSL, przewodniczący Europarlamentu Jerzy Buzek, marszałek Senatu Marek Ziółkowski. Premiera Tuska ma reprezentować sekretarz stanu Elżbieta Radziszewska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo