Budowa wieży telefonii? Musi być protest!

  Budowa wieży telefonii? Musi być protest!

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Mieszkańcy trzech wsi w gminie Suchy Las protestują przeciwko budowie stacji telefonii komórkowej. Protest podpisany przez 270 osób trafił do rąk Jarosława Ankiewicza przewodniczącego Rady Gminy. Wieża ma stanąć między Golęczewem a Złotkowem.
  Mieszkańcy chcą, by była z dala od zabudowań, czyli ponad kilometr od domów. Wykazują, że urządzenie będzie oddziaływało nie tylko na mieszkańców Golęczewa, Złotkowa i Złotnik, ale też na obszary krajobrazu chronionego: Biedrusko i Samica.

  - We wniosku o lokalizację inwestor nie podał podstawowych parametrów zamontowanych urządzeń, czyli zasięgu i mocy. Myślę, że będzie to przedmiotem postępowania - mówi Adam Marciniak ze Stowarzyszenia Ekologicznego Złotkowo.

  - Obawiamy się o swoje zdrowie. Trzydzieści lat temu azbest był dobrym materiałem budowlanym. Teraz gminy dopłacają, by się go pozbyć. Czy ze stacjami telefonii komórkowej nie będzie podobnie - dodają protestujący. Radna powiatowa Ewa Kuleczka-Drausowska popierająca protestujących twierdzi, że są wiarygodne opracowania wykazujące szkodliwość fal, jakie emitują wieże telefonii.
  Mieszkańcy zaś przypominają samorządowcom zapisy w uchwalanych przez nich dokumentach o tym, że rozwój gospodarczy nie może się odbywać kosztem pogorszenia warunków życia mieszkańców ani kosztem środowiska naturalnego, a warunkiem zaistnienia inwestycji będzie brak sprzeciwu społeczności.

  Według mieszkańców Złotkowa lakiernia samochodowa, fabryka malująca szklane opakowania, wytwórnia folii to za dużo jak na małą wieś. A będzie węzeł drogowy. - Czy to w porządku - pytają. Oburzenie protestujących wywołuje i to, że wójt nie odpowiada na ich pisma, a uważają się za stronę postępowania administracyjnego, w toku którego ma być ustalona lokalizacja wieży.
  - Są wykładnie wykazujące, że stowarzyszenia winny być informowane o przebiegu postępowań administracyjnych - mówi Marciniak.

  Grzegorz Wojtera, wójt gminy, mówi, że postępowania toczące się w urzędzie odbywają się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Radny Krzysztof Pilas wspierający wójta utrzymuje, że ma opinie prawników, z których wynika, że stowarzyszenia nie są stroną w takich sprawach. Mówi też: "W Suchym Lesie, jeśli negowaliśmy lokalizację, wskazywaliśmy inną".

  - Proponowaliśmy inne miejsce i gotowi jesteśmy rozmawiać, by ustalić właściwe - deklaruje Marciniak.

  Według Jerzego Świerkowskie-go, zastępcy wójta, ani pracownicy urzędu, ani mieszkańcy nie są od tego, by szukać miejsca dla stacji telefonii. Obawia się, że zostałby uznany za rzecznika telefonii. Według Wojtery problem rozwiąże ustawa o wspieraniu usług telekomunikacyjnych, która zacznie obowiązywać w lipcu. Przewiduje ona że, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może uniemożliwiać lokalizowania takich urządzeń, a za zwłokę w podejmowaniu decyzji gminy będą płaciły kary. Operatorzy chcą w gminie Suchy Las postawić 20 stacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Protest

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

  Sam jesteś "wieśmanem". Jestem pewien w 100-procentach, że gdyby ktoś próbował, obok Twojego domu, stawiać masz telefonii komórkowej, jęczałbyś i przeklinał. Sprawa jest daleko od Ciebie - to i...rozwiń całość

  Sam jesteś "wieśmanem". Jestem pewien w 100-procentach, że gdyby ktoś próbował, obok Twojego domu, stawiać masz telefonii komórkowej, jęczałbyś i przeklinał. Sprawa jest daleko od Ciebie - to i chrzanisz trzy-po-trzy...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Protest...

  Realista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

  Jak zwykle chodzi o kasę a nie o ochronę środowiska. To zwykła pazerność okolicznych wieśmanów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Telefony komórkowe nieszkodliwe?

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 14

  Nie pisz, że bzdury. Ty masz komórkę, ja mam i tamci też mają. Ale coraz więcej badań naukowych dowodzi, że komórki jednak szkodzą. Nie tak, jak azbest, ale kto wie? Może w najbliższej przyszłości...rozwiń całość

  Nie pisz, że bzdury. Ty masz komórkę, ja mam i tamci też mają. Ale coraz więcej badań naukowych dowodzi, że komórki jednak szkodzą. Nie tak, jak azbest, ale kto wie? Może w najbliższej przyszłości wyjdzie, że musimy jednak przeprosić się z telefonami drutowymi i pagerami...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdury...

  8913 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

  Rozumiem, że wszyscy protestujący komórki mają?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo