Fryzjer z Poznania pokonał w sądzie ZUS

  Fryzjer z Poznania pokonał w sądzie ZUS

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zygmunt Borowski, fryzjer z Poznania, nie jest winien Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych ani złotówki. Tak orzekł wczoraj sąd. ZUS pozwał Borowskiego, gdyż ten nie zgadzał się z decyzją wzywającą do zapłaty prawie 32 tysięcy złotych.
  - Do sądu przychodzi się po to, by zadbał on o sprawiedliwość - uzasadniała piątkowy wyrok sędzia Julia Przyłębska. - W tej sprawie sąd, kierując się sprawiedliwością społeczną, zmienił decyzję wydaną przez ZUS. Odwołujący wpłacał składki i pieniądze znajdowały się na koncie ZUS.

  Skąd więc całe zamieszanie? O sprawie pisaliśmy w "Polsce Głosie Wielkopolskim" w ubiegłym roku. W czerwcu 2008 roku Zygmunt Borowski, prowadzący zakład fryzjerski na poznańskiej Wildzie, otrzymał zawiadomienie, że zalega w ZUS ze składkami.
  Łącznie Borowski miał być winien prawie 32 tys. zł. Fryzjer udał się więc do poznańskiego ZUS, by sprawę wyjaśnić. Ale choć posiadał komplet dokumentów potwierdzających wpłaty, sprawa z inicjatywy ubezpieczyciela trafiła do sądu. A urząd skarbowy zajął należące do firmy Borowskiego auto i wszedł na hipotekę jego domu.

  Dopiero w grudniu 2009 roku, czyli wiele miesięcy po rozpoczęciu sporu, pełnomocnik ZUS przyznał w sądzie, że Zygmunt Borowski nie zalega tej instytucji ani złotówki, a nawet ma nadpłatę. Ale słowa pełnomocnika ZUS nie były przyznaniem się do błędu. Jego zdaniem "w chwili wydawania decyzji wykazywano niedopłaty".

  Marlena Nowicka, rzecznik poznańskiego oddziału ZUS, tłumaczyła w grudniu, że to płatnicy często popełniają błędy, a potem nie chcą współpracować. Innego zdania był sąd. Sędzia Przyłębska mówiła, że gdyby ZUS przeanalizował z Borowskim sytuację, sprawa nie trafiłaby do sądu.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zus sprawiedliwość

  Hans (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  gratuluję zwycięstwa nad tą przestępczą instytucją

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jw

  ian g. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 14

  kazde zwyciestwo nad ta przestepcza organizacja,wielce mnie raduje.gratuluje z calego serca temu panu!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Satysfakcja z sadu

  boerin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 20

  ze oglosil takie orzeczenie.To pocieszajace,ze sad oglosil taki osad.No bo masz na te wplaty potwierdzenie a ZUS swoje,ze masz niedoplate.I potwierdznia nic dla nich nie znacza i chca wyrwac...rozwiń całość

  ze oglosil takie orzeczenie.To pocieszajace,ze sad oglosil taki osad.No bo masz na te wplaty potwierdzenie a ZUS swoje,ze masz niedoplate.I potwierdznia nic dla nich nie znacza i chca wyrwac jeszcze raz taka sume to na miejscu byloby zarzadac zwrotu poniesionych kosztow.Bo rekompensate powinien zaplacic ten kto zrobil blad.Wtedy jest ostrozny na przyszlosc.A nie ze ZUS zawsze mial racje i kwestionuje faktyczne wniesione wplaty przez obywatela.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nic dziwnego, że wiele osób nie dożywa pierwszej emerytury.

  polo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 23

  Tak działa złodziejskie państwo, zwane III RP.
  Ciekawe, czy oddadzą to, na co położyli łapę - hipoteka, samochód.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kto zapłaci za pracę sądu?

  konserva (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 19

  Sprawa trwała kupę czasu, facet stracił nerwy i trochę majątku, a jakiś zasraniec stwierdził, że jednak wszystko jest OK.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty Hd

  TW POdPIS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 16

  jak zlikwidujesz zus to kto będzie płacił emeryture naszym rodzicom?
  masz na to kase zeby ich sam utrzymac? A co z tymi emerytami, ktorzy dzieci nie maja?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O powszechny liniowy podatek ZUS!!!

  jerzy7731 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 19

  Podstawowym nieszczęściem dla polaków, Polski jest ok. 10 przepisów dotyczących wielkości opłacanej składki ZUS, KRUS przez poszczególne grupy obywateli.

  I tak, tzw. robole ( szwaczki,...rozwiń całość

  Podstawowym nieszczęściem dla polaków, Polski jest ok. 10 przepisów dotyczących wielkości opłacanej składki ZUS, KRUS przez poszczególne grupy obywateli.

  I tak, tzw. robole ( szwaczki, ślusarze, ...... ) zatrudnieni legalnie na pełen etat opłacają składkę ZUS w wysokości ok. 48% swoich dochodów z tytułu pracy.
  Tzw. przedsiębiorcy legalnie odprowadzają do ZUS składkę w wysokości ok. 850 PLN miesięcznie niezależnie od dochodów z tytułu wykonywania pracy.
  Tzw. rolnicy odprowadzają do kasy KRUS jedynie symboliczną kwotę i w ogóle nie znają pojęcia składki kasy chorych.

  Dzięki temu tzw. robole utrzymują wszystkich emerytów i rencistów niezależnie od tego do której z grup społeczeństwa należy dany obywatel. Równocześnie na ich barkach leży główny ciężar utrzymywania kasy chorych i regulowania świadczeń medycznych dla wszystkich obywateli niezależnie od tego do jakiej grupy oni należą.
  Dzięki temu tzw. przedsiębiorcy mają do dyspozycji ekstra zyski wynikające z różnicy kwot jaką legalnie opłacają na ZUS, a kwotą 48% od dochodów z pracy gdyby musieli zapłacić będąc robolami. Mechanizm ten. umożliwia ich nadmierne bogacenie i kusi do:
  Zatrudniania pracowników na czarno ( nie muszą przedstawiać rachunku za wypłacane pracownikom na czarno kwoty w celu poprawnego rozliczenia swoich dochodów w celu naliczenia składki ZUS ).
  Zatrudnianie pracowników na niższą pensję oficjalna, a wypłacaną w rzeczywistości ( na zasadach analogicznych jak wyżej ).
  Zatrudnianie jednoosobowych firm tworzonych przez faktycznych pracowników ( na zasadach analogicznych jak wyżej ).

  Mechanizm powyższy stanowi podstawową siłę napędową szarej strefy szacowanej przez ekspertów, że generuje ona obroty ok. 200mldPLN rocznie. ( dla porównania - deficyt budżetowy oceniany jest na ok. 60mldPLN rocznie ).

  Dzięki temu tzw. rolnicy utrzymywani są w zakresie ochrony zdrowia i świadczeń emerytalno rentowych przez: szwaczki, ślusarzy,... poprzez kasę chorych i podatki płacone przez wszystkich obywateli i dotowanie KRUS. Ale rodzi się tutaj pytanie? Czy typowa przysłowiowa szwaczka jest bogatsza od typowego rolnika? I, gdzie tu sprawiedliwość społeczna?

  Gdyby, obecnie ustawodawcy prawa w Polsce praktycznie zastosowali zasadę, że "Każdy obywatel zobowiązany jest przepisami do odprowadzania składki ZUS, KRUS ( w tym kasy chorych ) w jednakowej liniowej kwocie ok. 48% od dochodów z tytułu wykonywania pracy bez żadnych wyjątków", to:
  prawo byłoby zgodne z konstytucją ( obecnie nie jest ).
  zniknęłaby szara strefa w swoim głównym ogromie.
  wpływy do kasy chorych wzrosłyby co najmniej dwukrotnie i chorzy nie musieli by być skazywani na śmierć z powodu braku pieniędzy w kasie chorych.
  wpływy do ZUS, KRUS, wzrosłyby co najmniej dwukrotnie co umożliwiłoby co najmniej dwukrotnie zwiększyć wypłaty najniższych rent, emerytur, zasiłków, itd.
  rozwiązany by został problem dziury budżetowej i wzrost dochodów państwa z tytułu podatków.
  obywatele nabrali by przekonania, że nie warto kombinować na omijaniu prawa i przepisów szczególnie podatkowych, co wywołałoby wzrost zaufania do władz, itd. ( obecnie istnieje w społeczeństwie przekonanie: nie zakombinujesz na ZUS'ie lub inaczej nie będziesz miał co jejść ).

  Teraz należy się zastanowić, jak to co pokazano powyżej ma się do zasad i nauk Jana Pawła II. A podobno, że rządzący i jak i rządzeni stosują i wierzą w te nauki i są mniej lub bardziej praktykującymi katolikami?


  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to teraz odszkodowanie

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 20

  Teraz sprawa o wypłatę odszkodowania za szkalowanie, pomówienia i nie uzasadnione zajęcia mienia.
  Niech wreszcie ci co popełniają błędy zaczną za nie płacić, bo inaczej cały czas wszyscy będą...rozwiń całość

  Teraz sprawa o wypłatę odszkodowania za szkalowanie, pomówienia i nie uzasadnione zajęcia mienia.
  Niech wreszcie ci co popełniają błędy zaczną za nie płacić, bo inaczej cały czas wszyscy będą mieli w d... żeby uczciwie wziąć się za robotę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe

  izi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 35

  eRepublik to gra łącząca aspekty polityczne, militarne oraz gospodarcze. eRepublik ma światowy zasięg, zarejestrowanych jest prawie 400 tysięcy graczy, z czego 30 tysięcy to POLACY (najliczniejsza...rozwiń całość

  eRepublik to gra łącząca aspekty polityczne, militarne oraz gospodarcze. eRepublik ma światowy zasięg, zarejestrowanych jest prawie 400 tysięcy graczy, z czego 30 tysięcy to POLACY (najliczniejsza nacja)!
  Polska jest w tej chwili wplątana w liczne walki i potrzebujemy jak największego napływu nowych graczy, którzy pozwolą nam stworzyć potęgę na skalę światową. Nasz najważniejszy cel - aneksja Niemiec został wykonany!
  Chcesz walczyć przeciw innym krajom i w kolejnych powstaniach, które wybuchają w podbitych regionach?
  Od niedawna jest także język polski, jako jeden z możliwych do wyboru w grze, co na pewno spodoba się wielu nieanglojęzycznym graczom!
  Pomóż Polsce! Dołącz już dziś!
  http://pomoz-polsce.tk/

  P.S. Najlepiej używać skrzynek e-mail na serwerach yahoo i gmailzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fryzjergate

  Pedro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 20

  "Do sądu przychodzi się po to by zadbał on o sprawiedliwośc".... Z wyjątkiem sądów rodzinnych. Wiarygodnośc sądów rodzinnych jest poniżej zera . Tam obowiązuje solidarnośc jajników.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo