Pod skrzydłami prawa

  Pod skrzydłami prawa

  Patrycja Wacławska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Szybko, bezpiecznie, a od kilku lat także tanio - takie zalety ma podróżowanie samolotem. Przygotowując się do lotu, trzeba pamiętać o zasadach, których przestrzeganie wymagane jest od pasażerów. Należy też znać i egzekwować swoje prawa.
  Osoby, które podróżują samolotem z jakiegokolwiek kraju należącego do Unii Europejskiej albo też do jakiegokolwiek państwa unijnego, korzystają z prawnej ochrony w sytuacji, gdy lot został odwołany lub znacząco opóźniony. Ochroną są też objęci pasażerowie, którym odmówiono przyjęcia na pokład.

  Opóźnienie

  Jeśli lot jest opóźniony, przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerom bezpłatne posiłki i napoje.
  Ich ilość powinna być adekwatna do czasu oczekiwania na odlot. Rolą przewoźnika jest także zapewnienie oczekującym pasażerom łączności, między innymi dwóch rozmów telefonicznych, dwóch przesyłek faksowych lub e-mailowych.

  W sytuacji, gdy opóźnienie wynosi co najmniej pięć godzin, pasażerowie mają prawo do zwrotu kosztów biletów lub lotu powrotnego do miejsca, z którego odlecieli. Jeżeli zaś opóźnienie będzie tak duże, że odlot nastąpi o dzień później niż planowano (albo jeszcze później), przewoźnik powinien zapewnić pasażerom bezpłatne zakwaterowanie w hotelu i darmowy transport między lotniskiem a hotelem.

  Istotne jest to, że w przypadku opóźnienia spowodowanego przyczynami niezależnymi od przewoźnika (np. złymi warunkami pogodowymi), pasażerowie nie mogą oczekiwać rekompensaty finansowej.

  Odwołanie lotu

  Jeżeli lot zostanie odwołany, pasażerowie mają prawo do zwrotu kosztów biletu, skorzystania z innego połączenia z docelowym miejscem podróży oraz - jeśli czas oczekiwania na połączenie zastępcze to usprawiedliwia - posiłku, napojów i rozmowy telefonicznej.

  Przepisy przewidują także uprawnienie do odszkodowania, jeśli pasażerowie o odwołaniu lotu zostali powiadomieni zbyt późno a zaoferowane przez przewoźnika połączenie zastępcze znacząco różni się od odwołanego. Odszkodowanie wynosi, w zależności od zasięgu podróży, od 250 do 600 euro (a więc od około 1.000 zł do około 2.400 zł).

  Komisja pomoże

  W razie problemów związanych z odwołaniem lotu, jego znacznym opóźnieniem lub też odmową przyjęcia pasażera na pokład, można skorzystać z pomocy Komisji Ochrony Praw Pasażerów, działającej przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Kontakt - tel.: 22 520 74 84  faks: 22 520 73 47, e-mail: kopp@ulc.gov.pl, adres: ul. M. Flisa 2, 02-247 Warszawa.

  Na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego (www.ulc.gov.pl) można znaleźć gotowe formularze, służące do składania skargi na przewoźnika.

  Podstawa prawna

  Opisane uprawnienia wynikają z rozporządzenia WE 261/2004 z dnia 11 lutego 2004 roku ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Tekst rozporządzenia jest dostępny na stronie www.konsument.gov.pl.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kurs uwodzenia

  boskalaura (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 24

  Jeśli macie jakiekolwiek kłopoty z relacjami płcią przeciwną to pomóc wam je rozwiązać może Wyższa Szkoła Uwodzenia, Wywierania Wpływu i Rozwoju Wewnętrznego (www.wyzszaszkolauwodzenia.pl)....rozwiń całość

  Jeśli macie jakiekolwiek kłopoty z relacjami płcią przeciwną to pomóc wam je rozwiązać może Wyższa Szkoła Uwodzenia, Wywierania Wpływu i Rozwoju Wewnętrznego (www.wyzszaszkolauwodzenia.pl). Prowadzą kursy uwodzenia dostosowane do wieku, płci i stopnia zaawansowania uczestników. Ja jestem bardzo zadowolona z ich pracy, są profesjonalni, mają pozytywne oceny w testach i poważanie wśród uczestników. Szczerze polecam, dzieki nim rozwiązały się moje problemy i w końcu mogę żyć pełnią życia ;)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hTDqzSDyUXERCgfh

  YMkXAsOFxVt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 23

  eM2IAU onztttkgrnwi, [u**********qncfqiarwcdx.com/]qncfqiarwcdx[/url], [link=http://nuluytitanph.com/]nuluytitanph[/link], http://czecibyycujj.com/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo