18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Chirurdzy zoperowali dziecko przez jedno nacięcie w pępku

Danuta Pawlicka
Elegancka operacja przez wkładkę umieszczoną w pępku
Elegancka operacja przez wkładkę umieszczoną w pępku Archiwum kliniki
Poznańscy chirurdzy wycięli dziecku pęcherzyk żółciowy przez jeden otwór wykonany pępku. Ta nowa metoda laparoskopowa zmniejsza inwazyjność, skraca czas gojenia się rany, a także, co nie jest bez znaczenia, gwarantuje lepszy efekt kosmetyczny. Po takim zabiegu właściwie nie ma śladu.

Laparoskopowa operacja wykonana przez jedno cięcie jest jeszcze na tyle młodą metodą u dzieci, że w Polsce, poza Kliniką Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej UM w Poznaniu, korzysta z niej tylko ośrodek w Gdańsku kierowany przez prof. Piotra Czałdernę.

- Technika polega na umieszczeniu w pępku specjalnej wkładki, która umożliwia chirurgowi wprowadzenie wszystkich niezbędnych narzędzi - tłumaczy dr hab. Przemysław Mańkowski, który przeprowadził operację.

A to, jak wyjaśnia chirurg, jest znacznym postępem w stosunku do klasycznej laparoskopii, która wymaga trzech, a czasami nawet czterech oddzielnych nacięć powłok brzusznych. W tym jednak przypadku od lekarzy wymagane jest dużo większe doświadczenie, ponieważ manipulowanie narzędziami poprzez jeden kanał jest technicznie trudniejsze. Filozofia tej metody opiera się na tzw. trokarze, który budową przypomina szpulkę na nici wykonaną z elastycznego żelowo-gumowego tworzywa. Wciśnięty w pępek wraca do swoich pierwotnych rozmiarów, a przez umieszczone na jego obwodzie porty (otwory) operujący mogą docierać z narzędziami do celu. Mówiąc obrazowo, zamiast krwawego otworu w miejscu pępka widać końcówkę trokara podobną do guzika z czterema dziurkami.

- Czas takiej operacji nieznacznie się wydłuża, ale jej zalety związane z mniejszym urazem operacyjnym dają jej przewagę nad tradycyjnymi zabiegami laparoskopowymi - objaśnia dr hab. Przemysław Mańkowski.

Nowa metoda zmniejsza pole operacyjne do minimum, co nie jest bez znaczenia dla efektu kosmetycznego, zwłaszcza wtedy, gdy pacjentką jest mała dziewczynka. - Wykorzystanie pępka ogranicza cięcie do jednego otworu, a więc zmniejsza inwazyjność - komentuje prof. Andrzej Jankowski, kierownik Kliniki w Poznaniu.

Teraz chirurdzy przygotowują się do trudniejszego zadania - usunięcia guza nadnercza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski