Warto wiedzieć: Informacje dla kierowców

  Warto wiedzieć: Informacje dla kierowców

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Podróżowanie samochodem po Egipcie uchodzi za szaleństwo. A to dlatego, że mieszkańcy tego kraju raczej niechętnie stosują się do przepisów kodeksu drogowego. Jedyna obowiązująca tam zasada brzmi: pierwszeństwo ma ten, kto jedzie przede mną!
  Jazda po Egipcie wymaga dużej ostrożności także dlatego, że nawet na dużych ulicach beztrosko chadzają sobie zwierzęta i dzieci. Zdecydowanie zrezygnujmy z prowadzenia auta nocą - na wielu drogach jest słabe oświeteleni lub nie ma go w ogóle. Często przeprowadzane są kontrole pojazdów, dlatego zawsze musimy mieć przy sobie paszport i prawo jazdy. W przeciwnym razie grozi nam mandat w wysokości 100 dolarów. Turyści nie muszą posiadać międzynarodowego prawa jazdy, ani ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Warto wykupić w Polsce tzw. karnet of passage. Jest to dokument celny gwarantujący, że jego posiadacz wywiezie pojazd z powrotem do kraju w określonym terminie oraz będzie przestrzegał przepisów celnych.

  Odpoczywającym na Malediwach samochód będzie całkiem nieprzydatny. Transport samochodowy występuje tylko na Wyspie Huhule. Większość wysp można przejść pieszo w czasie niezbyt długiego spaceru.

  Jazda na czerwonym świetle i wymuszanie pierwszeństwa to w Tunezji codzienność. Aby poruszać się po kraju wystarczy polskie prawo jazdy. Podobnie, jak w Egipcie, mieszkańcy Tunezji lekko traktują obowiązujące na drodze przepisy. Dużo do życzenia pozostawia także stan techniczny pojazdów. Czerwone światło nie stanowi przeszkody także dla pieszych, którzy najchętniej przechodzą na drugą stronę w miejscach, gdzie nie ma pasów. Z ubezpieczeń komunikacyjnych obowiązuje zielona karta. Ze względu na wysokie koszty pomocy medycznej warto także wykupić ubezpieczenie osobowe.

  Osoby podróżujące samochodem po Turcji muszą mieć dokument OC oraz zieloną kartę. Pojazdy wpisywane są do paszportu (podobnie sprzęt elektroniczny) oraz rejestrowane w systemie celnym. Jeżeli wybieramy się do Turcji samochodem pożyczonym od znajomego, nie zapomnijmy o upoważnieniu. Zgoda właściciela musi zostać sporządzona u notariusza, przetłumaczona na język turecki i zalegalizowaną przez Ambasadę Turcji w Warszawie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NAfwxIdDsRoFGujB

  hdWwarqoNIxqQwXoqZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 23

  TCz1W9 ugfxjdlbzcya, [u**********kznwyxjksfbr.com/]kznwyxjksfbr[/url], [link=http://bglukszkbzrp.com/]bglukszkbzrp[/link], http://uiwkwxqfjuhm.com/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo