Warto wiedzieć: Jeśli jedziesz samochodem

  Warto wiedzieć: Jeśli jedziesz samochodem

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Chociaż nie należą jeszcze do Unii Europejskiej, aby wjechać na ich terytorium często wystarczy dowód, a do prowadzenia samochodu - polskie prawo jazdy.
  Chorwacja
  Nie zapominajmy o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz dowodu ubezpieczenia OC. Warto też zainwestować w autocasco (AC) - procedury odszkodowawcze są tam bardzo czasochłonne. Nawet do 2 tysięcy euro (ponad 8 tysięcy złotych) można zapłacić na złamanie przepisu drogowego. Największą wagę chorwackie władze przywiązują do ograniczeń prędkości, obowiązku używania świateł mijania w nocy, zasad parkowania.
  Pamiętajmy też o zapięciu pasów i nie rozmawiajmy w czasie jazdy przez telefon komórkowy (dozwolony jest zestaw hands-free). Chociaż dozwolony poziom alkoholu we krwi to w Chorwacji 0,5 promila, każda ilość spowoduje bardzo surowe potraktowanie przez władze.

  Islandia
  Polscy turyści nie muszą wymieniać prawa jazdy na islandzkie, jeśli ich pobyt nie przekracza 6 miesięcy. Podobnie, jak w większości krajów, wszyscy pasażerowie zobowiązani są do zapięcia pasów podczas jazdy, a dzieci (także niemowlęta) muszą być przewożone w fotelikach. Zgodnie z islandzkim prawem, kierowcy mogą poruszać się tylko wyznaczonymi drogami.

  Macedonia
  Tam polskie prawo jazdy jest honorowane, ale nie dłużej niż przez okres trzech miesięcy. Po tym czasie należy je wymienić na międzynarodowy dokument. Osoba podróżująca samochodem, który ma innego właściciela, powinna zabrać ze sobą odpowiednie pełnomocnictwo. W przeciwnym wypadku grozi jej nawet konfiskata pojazdu. Na macedońskich drogach kierowcy muszą mieć oczy szeroko otwarte. Na porządku dziennym są tam takie wykroczenia takie, jak przejazd na czerwonym świetle, brak kierunkowskazów lub wymuszenia pierwszeństwa. Pamiętajmy o światłach mijania!

  Szwajcaria
  Bezwzględnie przestrzegajmy zakazu tzw. dzikiego noclegu (np. na parkingach przy autostradach). Gdy go złamiemy, nie unikniemy wysokiego mandatu. Na drogach obowiązuje opłata drogowa w formie rocznej winiety. Można ją kupić na granicy.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  samochód

  Bios (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 15

  No mnie raczej nie ciągnie na Islandię już prędzej Chorwację. Sporo pięknych wysepek i zawsze coś ciekawego, ale na pewno nie samochodem. Sporo dobrych wycieczek i to z przelotem można dorwać, więc...rozwiń całość

  No mnie raczej nie ciągnie na Islandię już prędzej Chorwację. Sporo pięknych wysepek i zawsze coś ciekawego, ale na pewno nie samochodem. Sporo dobrych wycieczek i to z przelotem można dorwać, więc po co się męczyć godzinami w aucie? Znalazłem na travelplanet sporo tego typu ofert. I chyba się wybiorę. Trzeba kiedyś zobaczyć i inne morza nie tylko Bałtyk.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo