Światowej sławy jazzman i prawykonanie

  Światowej sławy jazzman i prawykonanie

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Jutro razem z trio Włodka Pawlika i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej nad Prosną zagra Randy Brecker.
  Amber Road Project" to kompozycja napisana na zamówienie Filharmonii Kaliskiej przez znakomitego twórcę muzyki filmowej Włodka Pawlika, z okazji obchodów 1850-lecia Kalisza. Gościem specjalnym będzie światowej sławy jazzman Randy Brecker.

  - Z Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej kilkakrotnie występowaliśmy na festiwalu filmowym w Kazimierzu nad Wisłą, razem z Włodkiem Pawlikiem wykonując jego muzykę. Dobrze nam się współpracowało, dlatego zaproponowałem, aby napisał utwór z okazji 1850-lecia istnienia Kalisza. On przyjaźni się z Randy Breckerem i zaproponował udział tego znakomitego jazzmana. Muzyka, jaką napisał Pawlik, jest po prostu piękna, choć zróżnicowana.
  Nieco łagodniejsza od cenionego w świecie jego projektu "Tykocin", w którego nagraniu również uczestniczył Randy Brecker, ale jest w tym owa filmowa śpiewność. Jej niektóre partie są niezwykle przebojowe, tak że mam nadzieję, iż pozostaną w pamięci słuchaczy na dłużej - mówi Adam Klocek. Pod jego batutą wystąpi orkiestra oraz Włodek Pawlik Trio z liderem grającym na fortepianie, kontrabasistą Pawłem Pańtą oraz perkusistą Cezarym Konradem.

  - O ile suita "Tykocin" nawiązuje do odnalezienia polskich korzeni przez rodzinę Breckerów, o tyle projekt "Amber Road" jest przedsięwzięciem stricte okolicznościowym, pozbawionym bezpośrednich, osobistych relacji. Zazwyczaj tak się dzieje, że utwory komponowane na zamówienie z okazji doniosłych wydarzeń są traktowane przez kompozytorów wyjątkowo poważnie, wręcz patetycznie. Stąd bierze się skłonność do epatowania odbiorców monumentalnymi formami, wspartymi podniosłą symboliką. Postanowiłem, trochę przewrotnie, stworzyć dzieło, którego istotą będzie przede wszystkim muzyczna, jazzowo-orkiestrowa narracja - dodaje Klocek.

  Projekt "Amber Road", to 6 rozbudowanych jazzowych utworów. Usłyszymy je w najbliższą sobotę.

  Amber Road Project
  Aula WPA (Kalisz, ul. Nowy Świat 28/30)
  sobota 19.06, godzina 19.30
  bilety: 60-80 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo