Wielkopolska: Szpitale za nadwykonania dostaną 36 mln zł....

  Wielkopolska: Szpitale za nadwykonania dostaną 36 mln zł. Powinny otrzymać 200 mln

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolskie lecznice powinny otrzymać 200 mln zł za zeszłoroczne nadwykonania, a tymczasem NFZ przeznaczy na ten cel najwyżej 36 mln zł.
  Zapowiadają się więc protesty i pozwy sądowe, które są nieuniknione, gdy w kasie szpitali brakuje pieniędzy. - Na pewno oddam sprawę w ręce prawników - mówi jeden z dyrektorów wielkopolskiej lecznicy.

  Szpital im. Strusia w Poznaniu czeka na 6,5 mln zł, które fundusz zdrowia winien jest za zeszłoroczne leczenie. Byłoby dużo więcej, gdyby pod koniec roku nie przymknięto pacjentom drzwi do niektórych oddziałów. Teraz będzie podobnie, bo rachunki za nadwykonania w tym półroczu już urosły do 6 mln zł. Oszczędnościowy manewr wydłużający kolejki jest więc pewny.

  W Klinicznym Szpitalu im. H. Święcickiego liczą na pełne uregulowanie 7,5 mln zł, więc spokojnie czekają na podział funduszy przez wielkopolski oddział NFZ: - To są dla nas niezbędne pieniądze i nie wyobrażam sobie, żeby ich zabrakło - mówi dyrektor Krystyna Mackiewicz, którą, podobnie jak pozostałych szefów wielkopolskich lecznic, bulwersuje inna sprawa.

  Wszystkie szpitale mazowieckie mają już za sobą kłopot z nadwykonaniami, ponieważ ich fundusz zdrowia oddał im dług w stu procentach. Śląski i zachodniopomorski NFZ wywiązały się z tego w 85 procentach. Te pieniądze, jak wynika z naszych ustaleń, zawdzięczają tam korzystnemu dla nich algorytmowi, którym posługuje się centrala NFZ przy podziale pieniędzy. Jej zasady faworyzują jednych, kosztem m. in. Wielkopolski.

  Pod koniec roku znów wydłużą się kolejki w szpitalach na badania i do lekarzy specjalistów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo