Uczmy dzieci szacunku do siebie i innych

  Uczmy dzieci szacunku do siebie i innych

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ciocia, a wiesz, że dorośli nie mogą bić dzieci, bo one mogą się poskarżyć w takim specjalnym sądzie i rodzice dostaną karę? - tłumaczy mi chrześniak funkcjonowanie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Bo dzieci też mają swoje prawa! - A wiesz, że mają też obowiązki? - pytam. - Wiem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie była to rozmowa z siedmiolatkiem.
  Niestety, dorośli ciągle zapominają o tym, że dzieci też mają rozum i serce. Potrafią myśleć i mają swoje uczucia. Kiedy zaczynamy je ignorować, dajemy im odczuć, że są niepotrzebne. Inne. Może nawet złe. A to z kolei daje ich rówieśnikom pole do wyśmiewania i poniżania. A z kogo biorą przykład mali prześmiewcy? Z dorosłych. To my na każdym kroku krytykujemy innych za ich przekonania polityczne, za wiarę, za to, co robią lub czego nie robią. Uczymy innych jak żyć, często marnując własne życie. Bo każdemu z nas wydaje się, że wszystko wie najlepiej. A wystarczyłoby po prostu szanować siebie i innych. I od tego zaczynać edukowanie najmłodszych. Od szacunku i tolerancji.
  Bardzo się cieszę, że uczeń pierwszej klasy wie, że "za nim stoją Helsinki", bo jeśli najbliższe otoczenie nie będzie reagować na krzywdę, która mu się dzieje, to może zrobi to za niego bezstronna instytucja.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo