Poznań: Każdy może dziś zwiedzić niedostępne na co dzień...

  Poznań: Każdy może dziś zwiedzić niedostępne na co dzień archiwa

  Sławomir Kmiecik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  To wyjątkowa możliwość - z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, ogłoszonego dwa lata temu na światowym kongresie archiwistów w malezyjskim Kuala Lumpur, wszyscy chętni mogą dzisiaj (w sobotę 12 czerwca) zwiedzić najważniejsze poznańskie archiwa.
  Nie chodzi jednak o zwykłe wycieczki - chętni będą mogli bowiem wejść do pomieszczeń na co dzień niedostępnych, wysłuchać wykładów, obejrzeć filmy i pokazy multimedialne, a nawet wziąć udział w praktycznych zajęciach i warsztatach.

  Drzwi otwarte (od godziny 10 do 17) organizuje Archiwum Państwowe w Poznaniu, oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Archidiecezjalne i Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
  Dla przykładu, w Archiwum Państwowym zwiedzający obejrzą kartotekę mieszkańców miasta Poznania, zbiory metryk, dowiedzą się, jak zbudować swoje drzewo genealogiczne i jak konserwować dokumenty, odbędą także lekcję czytania akt sprzed wieków i obejrzą cenne starodruki. IPN w ramach Roku Kultury Niezależnej przedstawi materiały SB, zbiory na temat nielegalnej i legalnej działalności NSZZ "Solidarność" w Regionie Wielkopolska, księgi więzienne z Wronek i Rawicza, udostępni pomieszczenia w strefie bezpieczeństwa, a podczas warsztatów zaprezentuje, na czym polega praca współczesnego archiwisty.

  Z kolei Archiwum Archidiecezjalne pokaże film "Pasterz i Świadek" i wystawę "Katyń" oraz najcenniejsze zbiory.

  W Bibliotece PTPN będzie można natomiast obejrzeć ocalałe z pożogi wojennej archiwalia Sułkowskich i Działyńskich, w tym rękopisy z okresu wojen napoleońskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo