Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W trzy wieczory dookoła świata

Marcin Kostaszuk
Występ Wimme  Saari  z Finlandii będzie kontynuacją ubiegłorocznego koncertu Bari Boine
Występ Wimme Saari z Finlandii będzie kontynuacją ubiegłorocznego koncertu Bari Boine Maarit Kytöharju / archiwum artysty
W Starym Korycie Warty od przyszłego czwartku czeka nas seria muzycznych niespodzianek, bo chyba mało kto w Poznaniu jest znawcą muzyki z Komorów, Konga, Algierii czyFinlandi.

Ethno Port nie jest festiwalem gwiazd. Dla większości widzów, niebędących przecież muzycznymi ekspertami, oznacza to serię niespodzianek, które - tak jak podczas poprzednich dwóch edycji - mogą okazać się fantastycznymi odkryciami. Przed festiwalem proponujemy czytelnikom mały przewodnik po jego wielokulturowej obsadzie.

Bubliczki (Polska)

Połączenie tradycyjnej muzyki kaszubskiej z muzyką cygańską, bałkańską i żydowską zaowocowało najważniejszymi nagrodami ubiegłorocznego Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Czwartek 17.06, godzina 19, scena główna

Staff Benda Bilili (Demokratyczna Republika Kongo)

Pochodzącą z Kinszasy formację założyło pięciu gitarzystów i wokalistów, którzy w dzieciństwie chorowali na polio i dziś wskutek powikłań poruszają się na specjalnie przystosowanych trójkołowych wózkach lub o kulach. Wspiera ich sekcja rytmiczna składająca się z porzuconych dzieci ulicy, którymi zaopiekowali się starsi członkowie zespołu. Przed miesiącem pokazano w Cannes film o zespole, który może stać się afrykańskim "Buena Vista Social Club".

Czwartek 17.06, godzina 20.30, scena główna

Eva Quartet (Bułgaria)

Coś dla miłośników niezwykłych głosów. Dysponują nimi cztery solistki z chóru Le Mystere des Voix Bulgares. Śpiewają pieśni ludowe, hymny kościelne i muzykę współczesną.

Czwartek 17.06, godzina 22, namiot

Mosaic (Polska)

Autorskie aranżacje utworów sefardyjskich i węgierskich Mosaic grają na zrekonstruowanych instrumentach, używają też dud i lutni rabskiej.

Piątek 18.06, godzina 18, namiot

Hanggai (Chiny/ Mongolia Wewnętrzna)

Tradycyjne mongolskie motywy muzyczne są dla tej formacji tylko punktem wyjścia - Hanggai konfrontują swój folk z rockowymi aranżacjami spod znaku Pink Floyd, a nawet Rage Against the Machine.
Piątek 18.06, godzina 19.30, scena główna

Nawal (Komory/Francja)

Transowe kompozycje łagodzące niepokoje świata, pieśni pełne uroku i siły, obdarzone duchowym pięknem, zniewalające rytmem i zachwycające liryką - mówią recenzenci o nagraniach Nawal - afrykańskiej muzułmanki, śpiewającej po komoryjsku, arabsku, francusku i angielsku i grającej na wielu instrumentach, takich jak gambusi (instrument przypominając banjo), dafie (irański bęben ramowy) i gitara.

Piątek 18.06, godzina 21 scena główna

Andrew Cronshaw (Wielka Brytania)
Multiinstrumentalista, który gra między innymi na 74-strunowej cytrze, a także na rozmaitych fletach. Często współpracuje z innymi wykonawcami - dowodem będzie wspólny występ ze wokalistką Svetlaną Spajic oraz Tigranem Aleksanyanem - armeńskim mistrzem gry na duduku.

Piątek 18.06, godzina 22.30, namiot

Dj Zhao

Mieszkający w Niemczech chiński didżej będzie miksował muzykę od północy w klubie festiwalowym, który podczas tej edycji Ethno Portu mieści się w stojącym przy terenie festiwalu Kontener Arcie.

Piątek 18.06 i sobota 19.06, godzina 0.00, Kontener Art

Fanfara Transilvania (Rumunia)

Zgodnie z nazwą spodziewajmy się fiesty instrumentów dętych. W ekspresyjnych kompozycjach grupy usłyszeć można echa wielowiekowej tradycji muzycznej Mołdawii i Transylwanii.

Sobota 19.06, godzina 18, scena główna

Motion Trio (Polska)

Jeden z najbardziej znanych polskich zespołów... za granicą. Akordeonowe trio założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza, ma dziś w dorobku współpracę z kompozytorami jazzu i muzyki współczesnej nie tylko z Polski.

Sobota 19.06, godzina 19.30, namiot
Speed Caravan (Francja/Algieria)

Tradycyjna muzyka algierska (chaâbi) z elementami rocka i elektroniki - oto propozycja grupy założonej 5 lat temu przez Mehdi Haddaba, grającego na arabskiej lutni oud niczym Jimi Hendrix na gitarze.

Sobota 19.06, godzina 21, scena główna

Wimme (Finlandia)

Kto pamięta z poprzedniego roku muzyczny spektakl Mari Boine, ten chętnie posłucha także Wimme Saariego, pochodzącego z tej samej społeczności ludu Saami. Łączy on śpiew joik z nowoczesną muzyką elektroniczną i brzmieniami gitary, bandżo, ukulele czy mandoliny.

Sobota 19.06, godzina 22.30, namiot

Emam (Iran)

Irański muzyk Emam uczyć będzie grania cykli rytmicznych złożonych z 5, 6, 7, 9, 10, 11 i 13 uderzeń. Warsztat przewidziany jest dla wszystkich poziomów zaawansowania i wszystkich instrumentów.

Piątek 18.06 i sobota 19.06, w godz. 12-15, grupy 30-osobowe,
cena: 50 zł (karnet na festiwal gratis)

Ethno port poznań
Chwaliszewo, Stare Koryto Warty
czwartek-sobota 17-19.06,
bilety: 30 zł (dzienny),
karnet 3-dniowy: 50 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski