Tony ryb wyłowią prosto z Malty

  Tony ryb wyłowią prosto z Malty

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  XXX Klubowe Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Spławikowym odbędą się nad Jeziorem Maltańskim. Powodem jest wysoki stan Warty, który uniemożliwia ich przeprowadzenie nad brzegami poznańskiej rzeki. Dlatego mimo odbywających się nad Maltą w tym samym czasie zawodów kajakarskich, władze Poznania zgodziły się na udostępnienie brzegów wędkarzom. Weekendowe mistrzostwa to pierwsza impreza tej rangi odbywająca się w Poznaniu.
  - Zalane brzegi Warty zupełnie nie nadawały się do rozegrania zawodów, dlatego musieliśmy pilnie znaleźć alternatywną lokalizację - mówi Andrzej Kuligowski, dyrektor poznańskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. - Miasto zgodziło się na przeniesienie zawodów nad Maltę, jednak pojawił się kolejny kłopot. To są prestiżowe zawody wysokiej rangi, a nie weekendowe spotkanie hobbystów. A mieszkańcy jakby tego nie rozumieli, bo nocami niszczą ustawione przez nas stanowiska.

  Zawody oficjalnie rozpoczną się w piątek. Mimo to już od początku tygodnia przedstawiciele 31 reprezentacji z całej Europy (mimo że są to mistrzostwa świata, na udział zdecydowały się wyłącznie drużyny europejskie), trenują nad brzegami jeziora. Drużyny składają się z sześciu zawodników oraz trenera. W sumie to około 150 osób, które starają się "wyczuć" poznański akwen. W dniu rozpoczęcia zawodów, wszystkie dotychczas ustawione stanowiska zostaną przebudowane i rozpocznie się trzydniowa rywalizacja.

  - W tym roku swój udział w mistrzostwach świata zgłosiła rekordowa liczba drużyn - podkreśla Andrzej Kuligowski. - W Jeziorze Maltańskim jest bardzo dużo ryb, dlatego mamy nadzieję, że wyniki poszczególnych zawodników będą imponujące. Już były przypadki złowienia 30 kilogramów przez jednego zawodnika.

  Jak zapewniają przedstawiciele PZW, zorganizowanie zawodów tej rangi jest bardzo drogie, jednak koszty nie obciążą ani członków związku, ani budżetu miasta. Całość zostanie pokryta z tzw. opłaty startowej, która wynosi 1200 euro od drużyny, a także dzięki sponsorom.

  W związku z zawodami wędkarskimi, a także odbywającymi się równocześnie mistrzostwami Polski seniorów w kajakarstwie, poznaniacy którzy chcą spędzić dzień nad Maltą, muszą być wyrozumiali. W piątek do godziny 14 nieczynna będzie Maltanka, a utrudnienia w ruchu dookoła jeziora będą obowiązywać przez cały czas trwania zawodów. Impreza będzie jednak otwarta dla mieszkańców, którzy będą mogli obserwować rywalizację zawodników przy stanowiskach od strony ulicy Baraniaka.

  Ceremonia otwarcia mistrzostw świata odbędzie się w piątek o godzinie 18.30 przy trybunie głównej toru regatowego Malta. Oprócz przemarszu flagowych reprezentacji poszczególnych krajów, odbędzie się także część artystyczna, m.in. z udziałem Ireneusza Krosnego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na ryby ...

  karpik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  A nie łaska było zorganizować w Starym ZOO na Zwierzynieckiej? Wokół wyspy lemurów pływa zatrzęsienie karasi, orf i karpi koi.

  A poważniej: nieporozumieniem jest zamykać otoczenie Malty z...rozwiń całość

  A nie łaska było zorganizować w Starym ZOO na Zwierzynieckiej? Wokół wyspy lemurów pływa zatrzęsienie karasi, orf i karpi koi.

  A poważniej: nieporozumieniem jest zamykać otoczenie Malty z powodu imprezy jakiś tam moczykijów, którzy podczas zawodów kajakarskich nawet przysłowiowego g..na nie złowią.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo