Poznań: Amadeus zagrał dla skazanych. Zobacz film

  Poznań: Amadeus zagrał dla skazanych. Zobacz film

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Uwertura do opery "Wilhelm Tell" Gioacchino Rossiniego, Divertimento F-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego i "Plink, Plank, Plunk" Leroy Andersona zabrzmiały we wtorek w wykonaniu kierowanej przez Agnieszkę Duczmal Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Koncert odbył się w... Areszcie Śledczym przy ul. Młyńskiej w Poznaniu.
  Słuchało go kilkudziesięciu skazanych, dla których była to swoista forma resocjalizacji. Zachowywali się tak jak publiczność normalnych sal koncertowych, klaszcząc po zakończeniu każdego z utworów, ale może działo się tak dlatego, że wprowadzający słuchaczy w świat muzyki Antoni Hoffmann przestrzegł, że tak właśnie nakazuje europejski obyczaj koncertowy.

  - To dla mnie pierwszy taki koncert w tym miejscu. Myślę, że to bardzo ciekawa inicjatywa, a zarazem niezwykłe przeżycie. Uważam, że niektórzy z nas byli pozytywnie zaskoczeni tym, co się działo - mówi Piotr, jeden z osadzonych.

  Pomysłodawcą koncertu był więzienny wychowawca kulturalno-oświatowy Mikołaj Błajet. Wcześniej zainicjował on w areszcie koncerty Pro Sinfoniki. Zagrali tu zespół Dixie Company oraz Kwartet Smyczkowy Filharmonii Poznańskiej.

  - To dla nas był po prostu kolejny koncert i spotkanie ze słuchaczami.Wszystko dobrze zabrzmiało, a słuchacze chłonęli to, co im zaproponowaliśmy. Nie po raz pierwszy zagraliśmy w nietypowej sali koncertowej. Gramy koncerty w różnych miejscach. W kościołach i w szkolnych holach. W areszcie zagraliśmy po raz pierwszy. Ważni są ludzie i to, by muzyka dobrze brzmiała - powiedziała Agnieszka Duczmal.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo