Poznań: Będą pieniądze dla uczestników Czerwca '56

  Poznań: Będą pieniądze dla uczestników Czerwca '56

  Sławomir Kmiecik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Od 9 do 18 czerwca uczestnicy Poznańskiego Czerwca 1956, będący w trudnej sytuacji materialnej, mogą składać wnioski o doraźną pomoc finansową.
  Pół miliona złotych przyznane przez premiera z rezerwy budżetowej państwa rozdzieli komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka, w skład której - poza pracownikami Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - weszli szefowie trzech związków skupiających czerwcowych powstańców.

  Z podobnego wsparcia w poprzednich latach (2006 i 2008) skorzystało od 170 do 190 osób. Tym razem może być podobnie, co oznacza, że najubożsi z zakwalifikowanych mogą dostać prawie dwa i pół tysiąca złotych.

  - Nie zgadzam się z prasowymi komentarzami, że to jałmużna od rządu - mówi poseł PO z Poznania, Dariusz Lipiński, który już w marcu tego roku wnioskował do premiera Donalda Tuska o zapomogi dla uczestników Poznańskiego Czerwca 1956. - Przyznaję, nie udało nam się jeszcze znowelizować ustawy o kombatantach tak, by objęła represjonowanych za Czerwiec '56, ale dzielone teraz pieniądze nie mają związku z tą ustawą. To odrębne sprawy.

  Z zarządzenia wojewody wynika, że o pomoc mogą się obecnie ubiegać ci, którzy przedstawią zaświadczenie o dochodach i wykażą, że w Czerwcu '56 doznali uszczerbku na zdrowiu, byli w związku z udziałem w powstaniu represjonowani przez aparat państwa lub pracodawcę albo zasłużyli się w niesieniu pomocy ofiarom robotniczego buntu. Pieniędzy nie otrzymają osoby, które 28 czerwca 1956 roku jedynie szły w manifestacji ulicami Poznania, gdyż liczba takich uczestników przekraczała sto tysięcy.

  Po raz pierwszy wypłaty nastąpią jeszcze przed rocznicą poznańskiego powstania. Domagał się tego Ryszard Biniak, szef Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956, który jednak nie jest w pełni zadowolony: - Ciągle nie mogę się doprosić, żeby rząd stwierdził w swoich dokumentach, że ta pomoc będzie udzielana regularnie co rok - tłumaczy.

  - Nie wiem, czy uda się to zapisać, ale na pewno będziemy się o to starać - zadeklarował poseł Lipiński. I wytłumaczył, że w ubiegłym roku uczestnicy Poznańskiego Czerwca 1956 nie dostali zapomóg z powodu kryzysu finansowego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZBOWID

  Sabina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  m dlaczego jestes taki głupol,jak jest możliwość wyciagnięcia szmalu to trzeba korzystać,ty nie patrz na współobywateli a bierz kasę i do domu a może masz szmalu w nadmiarze to Ci nie zależy,w tym...rozwiń całość

  m dlaczego jestes taki głupol,jak jest możliwość wyciagnięcia szmalu to trzeba korzystać,ty nie patrz na współobywateli a bierz kasę i do domu a może masz szmalu w nadmiarze to Ci nie zależy,w tym przypadku wnukom sie przyda.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CZY TEN ZBOWiD SIĘ KIEDYŚ SKOŃCZY?

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Pomiędzy 1980-1990 pały na ulicach Gdanska zbierałem, że niektórzy zbowidowcy mówiliby, że aż miło... Ale do głowy mi nie przychodzi, żeby za walkę o swoją wolność miałbym obciążać współobywateli!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo