80 tysięcy młodych pielgrzymów na Lednicy

  80 tysięcy młodych pielgrzymów na Lednicy

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W sobotę odbyło się czternaste Spotkanie Młodych na Lednicy organizowane przez Duszpasterstwo Akademickie ojców dominikanów. Tematem przewodnim zgromadzenia była kobiecość, a tegoroczne motto brzmiało: "Kobieta - dar i tajemnica". Taki był też główny motyw procesji tanecznych, które - jak co roku - przeszły drogą III Tysiąclecia pod Bramę-Rybę.
  Choreografię przygotowała do nich tym razem Paulina Wycichowska z Polskiego Teatru Tańca. - Nam na Lednicy najbardziej podoba się śpiew i taniec. Siedzimy dość daleko od "Ryby", ale to nie przeszkadza. Tutaj mamy więcej miejsca do tańczenia - zapewniają licealistki Ada Matysiak i Kasia Warchhold z Malborka.

  Pogoda dopisała, a pielgrzymi przyjechali na Lednicę z całej Polski i zagranicy. Wszyscy podkreślali, że najważniejsze jest tworzące się tutaj poczucie wspólnoty. - Jesteśmy tu kolejny raz. W tym roku przyjechaliśmy w stuosobowej grupie ze swoimi uczniami z Żywca i Pszczyny - dodają Anna Wraszko i Marcin Michulec, nauczyciele religii w gimnazjum.

  Także ze Śląska przyjechała Julia Jargieło. - Byłam tu rok temu i postanowiłam, że zaproszę znajomych. Udało mi się skrzyknąć 10 osób. Następnym razem na pewno będzie ich jeszcze więcej - zapewnia licealistka z Bytomia. - Jest czas, że zaczyna się jeździć na Lednicę, a potem to już chyba do końca życia. Mam nadzieję, że tak będzie w moim przypadku. Opuściłam wyjazd za granicę, żeby móc tu być - dodaje Julia.

  Wiele osób deklaruje chęć przyjazdu ponownie za rok. - Jestem pierwszy raz i na pewno tu wrócę - stwierdza Ewelina Cieliszek, studentka z Janowa Lubelskiego.

  Tegorocznymi prezentami dla pielgrzymów były: miód jako symbol kobiecej dobroci oraz książka dr Wandy Półtawskiej "Eros et iuventis". Wystąpienia autorki pielgrzymi wysłuchali po południu. Wieloletnia przyjaciółka Jana Pawła II podkreślała, jak ważny dla papieża był szacunek okazywany kobietom.

  - Papież kobiety niezwykle cenił. Jego postawa wobec nich wyrażała się poprzez admirację i czułość. Drodzy mężczyźni pamiętajcie, że tylko taka postawa jest właściwa. Uczcie się od papieża - radziła tysiącom zgromadzonych na polach lednickich dr Wanda Półtawska.

  Homilię podczas mszy świętej wygłosił dominikanin, filozof, prof. o. Jacek Salij z Warszawy. Nawiązał do wyświęcania kobiet na kapłanów. - Kościół ma strukturę maryjną, czyli kobiecą - mówił. - Jednak to mężczyźni spełniają w nim posługę eucharystii. Jezus przyszedł na świat jako mężczyzna i to mężczyzn powołał do kapłaństwa, do posługi. Natomiast kobiety i nas wszystkich powołał do czegoś większego, do synostwa Bożego - tłumaczył dominikanin.

  Monika i Marcin Orocz z Tych przyjechali po raz czwarty. - Jesteśmy na Lednicy znów po ośmioletniej przerwie. W poprzednich latach, kiedy oglądaliśmy relacje w telewizji, żałowaliśmy, że nas tu nie ma - mówią. - W tym roku nie przepuściliśmy okazji, mimo że jestem w ciąży, a podróż ze Śląska trwa 4,5 godziny. Chcemy nabrać oddechu i dystansu do codzienności. Lednica na to pozwala - dodaje Monika Orocz.

  Ważnym elementem spotkania był hołd oddany ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. 96 spadochroniarzy skoczyło z samolotu, a potem przeszło przez Bramę-Rybę, upamiętniając 96 ofiar smoleńskiej katastrofy.

  Tuż po północy 80 tysięcy pielgrzymów wysłuchało specjalnego przesłania matki księdza Jerzego Popiełuszki. Marianna Popiełuszko, która w tym roku obchodziła setne urodziny, wspominała dzieciństwo i młodość syna. Część pielgrzymów specjalnie przygotowanymi pociągami i autobusami z Lednicy udała się bezpośrednio na uroczystości beatyfikacyjne do Warszawy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kazanie

  ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

  kazanie ojca Jacka Salija mozna znalezc na stronie internetowej Lednicy - lednica2000.pl

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fajny film o Lednicy

  Kaczorek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 6

  http://franciszkanie.tv/2010/06/lednica-2010-po-franciszkansku/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lednica 2010

  jasiu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 22

  gdzie można znależć kazanie ojca Salija?
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lednica 2010

  jasiu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

  życze wszystkim siły do walki o wiarę oraz przyjęcia Jezusa za króla naszego życia.
  Boży lennik

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hege lecz sie

  anka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 17

  Hegel ulżyło Ci... to sie nadaje do psychiatryka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Patriotyzm?

  hegel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

  A co wspólnego z patriotyzmem ma udział w zlocie wyznawców sekty wywodzącej się z judaizmu?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo