Podróż bez pośpiechu

  Podróż bez pośpiechu

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  Zanim wyruszymy na letnie wojaże, warto wcześniej starannie zaplanować podróż i zapoznać się z przepisami obowiązującymi w odwiedzanych krajach i opłatami za drogi. W kolejnej części naszego urlopowego poradnika w roli eksperta występuje kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc
  Przed wyjazdem na wakacje warto zrobić sobie plan podróży, zwłaszcza gdy jedziemy w bardzo gorące regiony. W przypadku, gdy nie posiadamy klimatyzacji w samochodzie, lepiej starać się pokonać jak największą część trasy rano, gdy upał nie będzie jeszcze aż tak dokuczliwy. Dobrze jest zaplanować sobie kilka postojów, z których przynajmniej jeden powinien potrwać jedną lub nawet dwie godziny. Należy wtedy wyjść, przespacerować się i pooddychać świeżym powietrzem.
  Dobrze nam zrobi również mała gimnastyka. Wszystko po to, aby skutecznie zregenerować swój organizm, bo wielogodzinna podróż nie tylko męczy, ale również utrudnia koncentrację, a to przecież wpływa na nasze bezpieczeństwo. Bardzo dobrze zdaję sobie z tego sprawę, choćby ze względu na swoje doświadczenia sportowe. Niejednokrotnie przekonałem się, jak trudno jest utrzymać koncentrację, prowadząc auto przez wiele godzin np. podczas Rajdu Dakar.

  Pamiętaj o napojach

  To, co wpływa na naszą kondycję i dobre samopoczucie, to także odpowiedni, lekki ubiór i wygodne buty. Ważna jest także odpowiednia ilość płynów, które powinniśmy regularnie pić w czasie podróży. Każdy ma swoje preferencje - mogą to być więc jakieś napoje czy soki, ale najczęściej w zupełności wystarczy woda mineralna. Ważne, aby była spożywana regularnie, bo w wysokiej temperaturze łatwo odwodnić organizm. W samochodach bez klimatyzacji najczęściej jesteśmy skazani na otwieranie okien, co, niestety, może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Przeciąg w kabinie w czasie upału przynosi ulgę, ale może przy tym spowodować przeziębienie lub dokuczliwy ból głowy.

  Ostrożnie z klimatyzacją

  Nie należy także przesadzać z klimatyzacją. Dla własnego zdrowia i moich pasażerów, staram się w niewielkim stopniu schładzać powietrze w kabinie. Jeżeli na zewnątrz jest np. 30 stopni C, to ustawiam klimatyzację na 24-25 st., aby nie było zbyt dużej różnicy. Wtedy jest dużo przyjemniej w samochodzie, a po jego opuszczeniu nie jesteśmy narażeni na szok termiczny. Wystarczy o tym pamiętać, a na pewno nie będziemy już narzekać, że przez klimatyzację ciągle mamy katar czy regularnie się przeziębiamy.

  Nie stresuj się

  Wakacje to cudowny moment, kiedy zaczynamy wyjeżdżać w ciekawe miejsca. Odrzućmy więc pośpiech, nerwy, to wszystko, co często towarzyszy nam na co dzień. Opracujmy taki plan podróży, aby mieć spory zapas czasu, nie spieszyć się i wygospodarować kilka chwil, choćby na przysłowiową kawę. Naprawdę nie warto pędzić i przepychać się pomiędzy innymi samochodami, bo zyski z takiej jazdy są niewielkie, a ryzyko - zwłaszcza gdy podróżujemy z rodziną - bardzo duże.

  Dojedźcie więc szczęśliwie do celu podróży i cieszcie się wakacjami!

  Opracowanie: Tomasz Szmandra

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OuXfFwMymUUBJFZCs

  DilkLvgYVs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  rFpTT4 cwwmnbfrlnll, [u**********rhzsuzhwigks.com/]rhzsuzhwigks[/url], [link=http://agsviecrkjqt.com/]agsviecrkjqt[/link], http://ucfqrpqnindj.com/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo