Poznań: Wyroby artystyczne zamiast kiełbasy

  Poznań: Wyroby artystyczne zamiast kiełbasy

  Elżbieta Podolska, Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przez dziewięć dni poznański Stary Rynek należeć będzie do rzemieślników, kupców i artystów. Wszystko zaczęło się w sobotę o godzinie 18.30. Wtedy prezydent Poznania przekazał klucze do miasta i XXXV Jarmark Świętojański został uznany za otwarty. Oficjalne rozpoczęcie imprezy poprzedził koncert zespołu Czarno-Czarni.
  Podczas tegorocznego jarmarku zaprezentuje się ponad 120 wystawców z Polski i zagranicy. Swoje stoiska rozstawią kupcy z Litwy, Peru i Egiptu. Organizatorem wydarzenia jest CK Zamek, a sponsorem marka Lech Pils. Jarmark wspiera także Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

  W tym roku jarmark ma być wyjątkowo poznański. Zarówno program, jak i wszystkie działania z nim związane, mają podkreślać "poznańskość" imprezy. Na scenie, która stanie u wylotu ulicy Woźnej, pojawi się wyjątkowo dużo lokalnych zespołów muzycznych.

  Jarmark Świętojański to także gratka dla miłośników starych i stylizowanych mebli, bardziej i mniej antycznych bibelotów, a także bardziej i mniej autentycznych militariów. W tym roku Targ Staroci powraca na ulicę Różany Targ przy ratuszu.

  Na płycie Starego Rynku nie zabraknie stoisk z wielkopolskimi i tradycyjnymi przysmakami. Pyry z gzikiem, kiełbasa z grilla, chleb ze smalcem - to obowiązkowy zestaw każdego jarmarku. Przez wieki zmieniła się rola jarmarków. Teraz to bardziej impreza kulturalna.

  W średniowieczu była to jedna z podstawowych form wolnego handlu, głównie hurtowego. Jarmarki organizowano corocznie w stałych terminach, najczęściej przy okazji święta kościelnego. Przywileje świeckie i kościelne gwarantowały kupcom bezpieczeństwo osobiste i nienaruszalność mienia (pokój jarmarczny, pokój królewski, pax Dei), a miejscowe władze miały obowiązek ograniczyć na czas jarmarku cechowy monopol sprzedaży i nadzorować prawidłowość dokonywanych transakcji (miary, wagi, ceny). Jarmarki trwały od 1-2 dni do 2 tygodni. Niekiedy czas ten dzielono na terminy wystawiania towarów, zawierania umów i rozliczania zobowiązań. Masowy napływ na jarmarki kupców i klientów przyczyniał się do rozkwitu miast jarmarcznych.


  1 »

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kozak jesteś?

  re-i (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  napisz tekst do gazety matole to zobaczymy czy taki z ciebie polonista

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GZIK

  K.J. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  co za Dureń napisał pyzy z gzikiem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i

  g (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  "wszystko zacznie się wczoraj"!!! poziom pisarstwa niczym poziom zarządzania miastem przez grobelnego.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo