Sąd: Samorządowcy i lekarze z Puszczykowa uniewinnieni

  Sąd: Samorządowcy i lekarze z Puszczykowa uniewinnieni

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W środę poznański Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok uniewinniający powiatowych samorządowców oraz lekarzy szpitala w Puszczykowie, oskarżonych o wyłudzenia i oszustwa przy prywatyzacji placówki.
  W czerwcu ubiegłego roku sąd pierwszej instancji skazał tylko dwóch z nich: biznesmena z Gdańska za wyłudzenie wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów oraz jednego z dyrektorów placówki, który nie złożył sprawozdania finansowego. Pozostałych oskarżonych uniewinnił, uzasadniając swój werdykt tym, że prokuraturze nie udało się udowodnić większości zarzutów.

  Wyrok zaskarżył prokurator, władze powiatu poznańskiego oraz obrońcy dwóch skazanych osób.
  Wygrał tylko jeden z nich, gdyż Sąd Apelacyjny uniewinnił Piotra S., który nie miał obowiązku składania sprawozdania finansowego, bo w tym czasie był odwołany ze stanowiska dyrektora szpitala. Natomiast wszystkie uniewinnienia są od środy prawomocne.

  - W sprawie nie zostały ujawnione dowody, że w związku z przekształceniem sytuacji prawnej szpitala, zostały popełnione przestępstwa, polegające na oszustwach, wyłudzeniach i przywłaszczeniach - mówił sędzia Marek Hibner, uzasadniając decyzję poznańskiej apelacji.

  Przypomniał, że były to lata trudne dla polskiej służby zdrowia, a szczególnie - dla zasłużonego dla wielkopolskich pacjentów szpitala w Puszczykowie. Coraz niższe dotacje państwa zadłużały placówkę, która nie mogła ogłosić upadłości. Jedynym inwestorem, który chciał podpisać umowę z poznańskim starostwem, był Zespół Klinik Specjalistycznych Szpitale Gdańskie.

  Na koniec sędzia Hibner podzielił się refleksją, że coraz częściej strony umów cywilno prawnych przerzucają swoje problemy na barki wymiaru sprawiedliwości. Zamiast dochodzić swoich racji na drodze cywilnej, przed sądami gospodarczymi, zawiadamiają prokuraturę (przy czym oszczędzają na przykład, na kosztach opinii biegłych).

  - Nie temu służy proces karny, by badać nie wywiązywanie się z umów lub ich skutków - powiedział sędzia Hibner, dodając, że prokuratura w takich sprawach powinna bardziej krytycznie podchodzić do zarzutów.

  - Jako zarząd powiatu wspólnie z dyrekcją szpitala podejmowaliśmy działania ratujące zadłużony szpital. Cieszę się, że po sześciu latach sprawiedliwość zatriumfowała - powiedział Ryszard Pomin, były starostwa powiatu poznańskiego - już jako prawomocnie uniewinniony oskarżony.

  Proces przed poznańskim Sądem Okręgowym trwał pięć lat. Głównym oskarżonym był Tomasz W., biznesmen z Gdańska kojarzony z aferą Stella Maris, któremu w 2002 roku powiat powierzył zadanie poprawienia kondycji finansowej szpitala w Puszczykowie. Jednak długi placówki wzrosły o 9 mln zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo