Sąd: Za narzeczonego wywieźli ją za Ural. Wyrok jeszcze w...

  Sąd: Za narzeczonego wywieźli ją za Ural. Wyrok jeszcze w tym miesiącu

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Podczas wtorkowej rozprawy w procesie o odszkodowanie i zadośćuczynienie dla 91-letniej poznanianki, która przymusowo przepracowała 6 lat za Uralem, zeznawał jej syn Henryk.
  - Mogę się opierać na wspomnieniach mamy i mojego nieżyjącego ojca - powiedział Henryk Sienkiewicz, który dostarczył sądowi dokumenty, także niemiecko i rosyjskojęzyczne wraz z tłumaczeniami, które świadczyły o przebiegu służby wojskowej i konspiracyjnej walki ojca.

  W połowie października 1939 roku wrócił on na Wileńszczyznę, gdzie ukrywał się przed NKWD. - Mama przechowywała broń i amunicję ojca i brata.
  Razem z ciocią przynosiły im materiały opatrunkowe i żywność - mówił syn wnioskodawczyni. - Mama została aresztowana 13 kwietnia 1940 roku za pomoc "polskim bandytom". Nie było żadnego postępowania sądowego - to nie był cywilizowany kraj, władza ludowa brała ludzi za szmaty i koniec.

  - W 1939 roku byłam świeżo po maturze, pojechałam do Wilejki Powiatowej na wakacje do narzeczonego, Henryka Sienkiewicza - mówiła na poprzedniej rozprawie Joanna Sienkiewicz. - Tam też zastał mnie wybuch wojny...

  Pani Joanna złożyła pozew w sądzie, domagając się rekompensaty za krzywdę, represje i zrujnowane zdrowie. Umożliwiły to nowelizacje ustawy, które, między innymi poszerzyły grupę uprawnionych o osoby represjonowane nie tylko w obecnych, lecz również przedwojennych granicach Polski, ustalonych Traktatem Ryskim.

  Niewykluczone, że sąd ogłosi wyrok jeszcze w tym miesiącu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo