Poznań: Niesłusznie aresztowana wywalczyła wyższe...

  Poznań: Niesłusznie aresztowana wywalczyła wyższe zadośćuczynienie

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Mieszkanka Murowanej Gośliny, niesłusznie aresztowana przeszło 9 lat temu, we wtorek wywalczyła wyższe zadośćuczynienie. Był to już jej trzeci proces odszkodowawczy.
  Poznański Sąd Okręgowy przyznał Honoracie Danowskiej jeszcze 15 tysięcy złotych. Latem 2000 roku mieszkanka Murowanej Gośliny spędziła w celi 48 dni. Honorata, rozdzielona z pięcioletnim wówczas dzieckiem, próbowała się zagłodzić na śmierć. Pobyt w celi przypłaciła 20-procentowym uszczerbkiem na zdrowiu.

  Do aresztu trafiła za to, że nie przyszła na rozprawę z oskarżenia prywatnego jej byłego męża. Potem została uniewinniona.

  W pierwszym procesie odszkodowawczym uzyskała niecałe 12 tysięcy. Po drugim sąd podwyższył kwotę do15 tysięcy. Honorata Danowska zaskarżyła także i ten wyrok. Prawomocne orzeczenie zostało uchylone przez Sąd Najwyższy. Sprawa trzeci raz trafiła na wokandę.

  We wtorek sąd przesłuchał biegłych lekarzy, którzy sprawdzali, czy obecne problemy zdrowotne wnioskodawczyni mają związek z aresztowaniem. Nie zgodził się z tezą biegłej, która stwierdziła, że Honorata sama zaszkodziła swojemu zdrowiu podejmując strajk głodowy przed sądem.

  - Proces był prowadzony bardzo sprawnie. Nie spodziewałam się, że tak szybko się skończy i że nawet prokurator będzie za tym, żeby mi przyznać odszkodowanie - powiedziała Honorata Danowska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo