Przygotuj auto do podróży

  Przygotuj auto do podróży

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów. Przez cały czerwiec będziemy więc doradzać, jak spędzić ten czas miło, bezstresowo i - co najważniejsze - bezpiecznie. Wielu z nas wyruszy na wakacje samochodami, dlatego pierwszą część poświęcamy przygotowaniu auta do podróży. W roli naszego eksperta wystąpił znakomity kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc
  Obecnie chyba już większość samochodów jest serwisowana, więc wszystkie przeglądy, które obejmują sprawdzenie także tych podstawowych elementów i podzespołów pojazdu, praktycznie dają nam pewność, że nasze auto jest przygotowane do podróży. Oczywiście nie wszyscy jeszcze mamy tak nowoczesne samochody i niekoniecznie jeździmy nimi do autoryzowanych warsztatów. Na pewno więc warto samemu sprawdzić swoje auto przed wyjazdem, co pozwoli uniknąć większości nieprzyjemnych niespodzianek.

  Opony to bezpieczeństwo

  Jednym z najważniejszych elementów samochodu jest ten, który bezpośrednio styka się z drogą, czyli opona. Przed wyjazdem należy też sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach, także w zapasowej.
  Jeżeli mamy zbyt niski bieżnik, czyli ok. 1-2 mm, to znak, że najwyższy czas wymienić ogumienie. Jeśli tego nie zrobimy, musimy mieć świadomość, że w przypadku deszczu takie opony będą o wiele gorzej pracować. Na mokrej jezdni pojawi się zjawisko tzw. aquaplaningu, czyli warstwa wody zacznie oddzielać nawierzchnię od opony, która z powodu niskiego bieżnika nie odprowadzi nadmiaru wody, co spowoduje natychmiastową utratę przyczepności, która grozi nieobliczalnymi konsekwencjami zarówno dla nas, jaki i innych użytkowników drogi.

  Olej na dolewkę

  Sprawdzone powinny być także wszelkiego rodzaju oleje i płyny. Zakładam, że w wielu przypadkach robią to serwisy, ale każdy powinien od czasu do czasu, a już na pewno przed dłuższa trasą, sam sprawdzić np. poziom oleju w silniku czy płynu w układzie hamulcowym. Warto zabrać ze sobą niewielkie ilości tych płynów na tzw. dolewkę, choćby po to, by nie przepłacać na stacjach benzynowych. Dobrze jest mieć ze sobą także płyn do spryskiwaczy, bo jego brak, zwłaszcza przy kiepskiej pogodzie, znacznie ogranicza pole widzenia.

  Czyste powietrze

  Jeżeli chodzi o wnętrze samochodu, to na pewno powinniśmy pamiętać o regularnej wymianie filtra przeciwpyłowego. W przeciwnym wypadku obieg powietrza będzie znacznie utrudniony, a szyby pokryją się parą, zwłaszcza w czasie opadów deszczu.
  1 3 »

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WBvjcrXdvKgxmO

  FoVmdgmKsJqtbKJD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  IKj4CB urttnbmpgpky, [u**********jmtmsuzmlyqg.com/]jmtmsuzmlyqg[/url], [link=http://fzqazccthlbc.com/]fzqazccthlbc[/link], http://kplrcyjlykwx.com/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo