Powiat: Kto będzie nas woził do Dopiewa? Na pewno nie MPK

  Powiat: Kto będzie nas woził do Dopiewa? Na pewno nie MPK

  Katarzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Już od 1 lipca wystarczy jeden bilet, aby z Poznania dojechać do Dopiewa. W przyszłym tygodniu dowiemy się, jaka firma będzie na tej trasie wozić pasażerów. Nie będzie to MPK.
  Wczoraj minął termin składania ofert w przetargu na obsługę linii numer 718 i 719 (z Poznania do Lisówek).

  - Swoje oferty złożyły dwie firmy. Jedna jest spod Poznania, druga aż ze Śląska - mówi Zbigniew Rusak, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, które ogłosiło przetarg. - Poznańskie MPK nie wystartowało w przetargu.

  Teraz komisja sprawdza, czy złożone oferty są poprawne pod względem formalnym. Później ZTM może poprosić o dostarczenie dodatkowych dokumentów i wybierze tę korzystniejszą. O tym, która z nich jest lepsza, zdecyduje tylko cena zaproponowana przez przewoźnika.

  Jednym z warunków wzięcia udziału w przetargu było posiadanie trzech niskopodłogowych autobusów (lub przynajmniej takich z częściowo niską podłogą (od przednich do drugich drzwi). Każdy z nich ma być 12-metrowy, a zmieści się ma w nim przynajmniej 90 osób. Przewoźnik musi też posiadać jeden autobus rezerwowy.

  Jakość usług, świadczonych przez firmę, która wygra przetarg, będzie stale sprawdzana przez ZTM. Za niedotrzymywanie rozkładu jazdy, niezrealizowane kursy, brudne autobusy czy nawet za niewłączenie (lub niewyłączenie) ogrzewania będą groziło kary finansowe.

  Nowe linie będą jeździły trasą: Poznań (Ogrody), Skórzewo, Dąbrowa (Kościół), Wiejska/Leśna, Zakrzewo, Dąbrówka, Palędzie (sklep), Dopiewiec, Dopiewo, Lisówki (DPS). Do Skórzewa dojedziemy z biletem na strefę A i B, później potrzebny będzie taki na strefę C. Podróż do Skórzewa będzie kosztowała 3,20 zł (bilet 30-minutowy), a do dalej położonych miejscowości - 4,20 zł (godzinny). Pasażerowie będą też mogli kupować miesięczne sieciówki - do Skórzewa za 101 zł, dalej za 141 zł.

  Dzięki nowym liniom numer 718 i 719 zyskają również poznaniacy - do dyspozycji będą mieli kolejne autobusy, które dowiozą ich na przykład do Portu Lotniczego Ławica.

  Z jednym, wspólnym biletem podróżować już mogą mieszkańcy innych podpoznańskich gmin. Dojedziemy tak między innymi do miejscowości Żerniki i Jaryszki (autobusami linii nr 53), do Swarzędza i Zalesewa (linia 55) czy do Koziegłów (liniami 70, 72 i 237).

  Poznański ZTM może ogłaszać takie przetargi od 19 kwietnia, kiedy Rada Miasta uchwaliła nowy cennik opłat za przejazdy komunikacją zbiorową. Wtedy też utworzono trzy strefy komunikacyjne. Prowadzone są rozmowy na temat kolejnych porozumień międzygminnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo