Sowiniec: Warta zagroziła ujęciu wody dla Poznania

  Sowiniec: Warta zagroziła ujęciu wody dla Poznania

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Starszy ogniomistrz Marek Gramza przy motopompie w czasie budowy zapory w Sowińcu
  1/10
  przejdź do galerii

  Starszy ogniomistrz Marek Gramza przy motopompie w czasie budowy zapory w Sowińcu ©Robert Domżał

  Prawie sześćdziesięciu strażaków, ciężkie samochody z motopompami (to nic, że niektóre z nich są przedpotopowe czyli pamiętają poprzednia powódź z roku 1997), tysiące worków wypełnionych piaskiem i rwący w poprzek drogi strumień - tak od sobotniego popołudnia wyglądały okolice Sowińca.

  To skraj powiatu poznańskiego, ale jakże ważny dla miasta. Kilkadziesiąt metrów dalej zaczyna się obszar ujęcia wody dla miasta Poznania.
  I to właśnie w tym kierunku przelewa się woda. Strumień wyrywa z korzeniami młode choinki. Strażacy, kadeci ze Szkoły Aspirantów, zawodowcy i ci z OSP, przez ostatnie trzy doby spali ledwie po 4 godziny. Brną po pas w wodzie ciągnąc za sobą zaporę. Każdy taki worek mieści 5 metrów sześciennych wody. Wystaje znacznie ponad lustro rozlanej Warty. Czy ją zatrzyma?

  - Musimy zbudować tu tamę w przeciwnym razie woda może uszkodzić urządzenia, dzięki którym ludzie w Poznaniu mają wodę - tłumaczy kapitan Mirosław Hofmann z JRGnr 6. Gdy uda nam się ustawić zaporę, wypompujemy wodę z jezdni - dodaje.

  W akcji uczestniczą strażacy ochotnicy z osiedla Kwiatowego, Plewisk, z Kórnika, Zakrzewa, Kamionek, Pecnej, Nowinek. Kilkaset metrów bliżej Sowińca młodzież z OSP Pecna wypompowuje wodę zbierającą się w pobliżu transformatora.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  s

  k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 180 / 110

  A co robi słynny poznański strażak Świtalski? przecież w Sowińcu ma domek!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo