Konińskie: Jeziorsko zmniejsza zrzuty, Warta opada, a gminy...

  Konińskie: Jeziorsko zmniejsza zrzuty, Warta opada, a gminy liczą straty

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  W Konińskiem woda powoli opada. Dzisiaj na Warcie w Sławsku było 548 cm (ubyło 6 cm), w Kole - 431 (mniej o 13 cm). Znacząco zmniejszono też zrzuty ze zbiornika w Jeziorsku. W sobotę było to 270 metrów. Dzisiaj od godz. 18 ma być to już tylko 250 metrów.
  Również w sobotę na odcinku 25 metrów przekopano wał oddzielający polder Golina od Warty nieopodal mostu autostradowego w Sługocinie. Okazało się bowiem, że woda w polderze znajdowała się na wyższym poziomie niż lustro rzeki i nie dość, że zalewała pobliskie gospodarstwa, to jeszcze niebezpiecznie podchodziła pod nasyp A2. Dla bezpieczeństwa ograniczono tam prędkość, a ruch przerzucono na pasy szybkie. Aby woda nie przedostała się na drugą stronę autostrady, mieszkańcy wsi Sługocin i Ratyń ułożyli wysoki wał z worków z piaskiem w tunelu pod drogą i pilnowali go dzień i noc.


  Najgorsza sytuacja nadal jest w gminie Golina. Pod wodą znajduje się 226 gospodarstw rolnych i 2570 ha. Zalane zostały domy i budynki gospodarcze. Do tej pory ewakuowano około sto osób i 703 zwierzęta. Gospodarzom najbardziej potrzebna jest pasza dla zwierząt. Zbiórkę koordynuje powiat. Chęć przekazania paszy można zgłaszać pod nr tel. 510 140 293. Otwarto również specjalne konto bankowe dla powodzian. Pieniądze można wpłacać na konto 66 8530 000 0700 06192000 0070 z dopiskiem "Pomoc powodzianom".

  Podtopione gminy powoli szacują też straty, jakie poniosły wskutek powodzi. Na samą akcję ratowniczą każda z nadwarciańskich gmin wydała od kilkudziesięciu do kilkuset tys. złotych, zaś naprawa podmytych dróg będzie kosztowała miliony złotych. Starostwo w Kole wydało gminom 100 tys. worków na piasek. Akcję przeciwpowodziową prowadzono głównie siłami straży pożarnej, OSP oraz samych mieszkańców gmin.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo