Będą śpiewać i tańczyć dla małych i dużych

  Będą śpiewać i tańczyć dla małych i dużych

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dzień Dziecka zainspirował w tym roku muzyków i choreografów. Czekają nas premiery "Dziewczynki z zapałkami", "Piotrusia i wilków" oraz "Musicalu dla wszystkich".
  Amadeus zaprasza na bajkę baletową "Dziewczynka z zapałkami". Teatr Wielki na operę symfoniczną "Piotruś i wilki", Filharmonia Poznańska kusi "Dobranockami", a Mieczysław Śwliwiński "Musicalem dla wszystkich".

  Agnieszka Duczmal do współpracy przy realizacji "Dziewczynki z zapałkami" - muzyki baletowej Jacka Ansgara Rabińskiego - zaprosiła Mirosława Różalskiego, choreografa i jednocześnie dyrektora Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu.

  - "Dziewczynka z zapałkami" jest bardzo smutną baśnią i dlatego, idąc tropem kompozytora, staramy się ją trochę rozjaśnić - mówi Mirosław Różalski. - Tańczyć będą uczniowie szkoły baletowej, a narratorem będzie Andrzej Lajborek, aktor Teatru Nowego w Poznaniu.

  Iwona Pasińska podjęła rzuconą rękawicę i realizuje na scenie Teatru Wielkiego "operę symfoniczną" Sergiusza Prokofiewa "Piotruś i wilki" trochę po swojemu, bez użycia nowoczesnej technologii, ale za to z pomocą studentów Wydziału Fizyki UAM, którzy pozwolą zrealizować pewne zabiegi pachnące magią i cudownością.

  - Od początku zastanawiałam się, co robiłby dziś Piotruś na łące - opowiada Iwona Pasińska. - Kiedy znalazłam odpowiedź i kiedy poznałam warunki przestrzeni scenicznej, jakie gwarantuje teatr, przyszły pomysły, a wśród nich ten z podwojeniem postaci wilka. Chciałam w ten sposób ogarnąć trochę przestrzeń teatru, ale również pokazać zwielokrotnione zło, które jest wokół nas obecne.

  Reżyserka zakłada interakcję między bohaterami baśni a dziecięcą publicznością, zachowując stronę edukacyjną dzieła. Idzie nawet krok dalej w tym kierunku i wprowadza trzy Pieśni Prokofiewa. Scenografię przygotował Jan Polivka, a kierownictwo muzyczne sprawuje Aleksander Gref. W przedstawieniu biorą udział śpiewacy i tancerze, co wzbogaci i uatrakcyjni przedstawienie.
  Mieczysław Śliwiński (kompozytor) oraz Alicja i Rusłan Curujew przygotowali "Musical dla wszystkich", którego wykonawcami są uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Poznaniu. Oprawę plastyczną przygotowali uczniowie Liceum Plastycznego w Poznaniu.

  Miłośników "Dobranocek" można znaleźć zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Pomysłodawcy koncertu wybrali melodie między innymi z "Misia Koralgola", "Koziołka Matołka", "Smerfów", "Brygady RR" i "Shreka". Całość zaaranżował Leszek Paszko. Grać będzie Big Stan Banda solistami wieczoru będą: Jerzy Karwowski (saksofony, flet) i Janusz Szrom (śpiew). Całość poprowadzi Krzysztof Tyniec.

  Dobranocki...
  Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
  sobota, 29.05, godzina 19
  bilety: 10-20 zł

  Dziewczynka z zapałkami
  Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
  niedziela 30.05, godzina 18
  bilety: 15 i 20 zł

  Musical dla wszystkich
  Aula PSM (ul. Solna 10)
  wtorek 1.06., godziny 10 i 12
  wstęp wolny

  Piotruś i wilki
  Teatr Wielki (ul. Fredry 9)
  wtorek 1.06, godzina 18.30,
  następne spektakle 2 i 4.06, godz. 11
  bilety: 25 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo