Chicagowskie klimaty i dama ponad podziałami

  Chicagowskie klimaty i dama ponad podziałami

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Blues, alternatywa, soul, a może tradycyjny jazz? Ta pani w każdym z tych gatunków sprawdza się znakomicie. Dee Alexander będzie gwiazdą niedzielnego koncertu, który odbędzie się w ramach kolejnej odsłony festiwalu Made in Chicago Jazz w Poznaniu.
  Alexander jest uważana za jedną z najbardziej utalentowanych wokalistek chicagowskiej sceny jazzowej. Od lat nagrywa z najlepszymi muzykami z rodzimej sceny m.in. Great Black Music Ensemble, 8 Bold Souls, Nicole Mitchell. Jest członkinią słynnej formacji artystycznej awangardy chicagowskiej AACM (Association For The Advancement Of Creative Musicians), ale doskonale czuje się także w bardziej tradycyjnym repertuarze wokalnym. Regularnie koncertuje zarówno na najważniejszych europejskich scenach jak i w chicagowskich klubach. W roku 2007 gazeta "Herald Tribune" przyznała Dee Alexander prestiżowy tytuł Artystki Roku Miasta Chicago.

  Do Poznania artystka przyjedzie zaprezentować repertuar ze swojej najnowszej płyty "Wild Is The Wind". To wybuchowa mieszanka łącząca dobry kawałek historii jazzu lat 40. (utwór "This Bitter Earth" Dinah Washington czy "Four Women" Niny Simon) z odrobiną lekko swingujących, utrzymanych w ciepłym klimacie autorskich piosenek. Krytycy uznali płytę za jedną z najlepszych w dekadzie i nagrodzili 5 gwiazdkami w prestiżowym miesięczniku "Down Beat".

  Jedną z głównych cech chicagowskiej sceny muzycznej jest fakt, że artyści z tego kręgu wspierają się wzajemnie i zazwyczaj wspólnie koncertują, tworząc wielką, muzyczną rodzinę. Podobnie będzie na koncercie w Poznaniu, gdzie Alexander zaśpiewa w asyście Miguel de la Cerna przy fortepianie, dobrze znanego poznańskiej publiczności Harrisona Bankheada grającego na kontrabasie oraz jednego z najbardziej znaczących perkusistów tamtejszej sceny - Ernie Adamsa.

  Dee alexander QUARTET
  Aula Nova (ul. Św. Marcin 87)
  niedziela 30.05., godzina 20.30
  bilety: 40-80 zł


  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zgadzam się!

  Aniela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Zgadzam się całkowicie - Dee jest wspaniała - byłam na jej ostatnim koncercie w Poznaniu i już się nie mogę doczekać niedzieli :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo