Załoga ZNTK chce złożyć wniosek o upadłość firmy

  Załoga ZNTK chce złożyć wniosek o upadłość firmy

  Tomasz Nyczka, RAF

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Pracownicy poznańskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego zamierzają złożyć wniosek o upadłość firmy. Prawdopodobnie w poniedziałek odbędzie się referendum w tej sprawie. Załoga liczy, że ogłoszenie upadłości i wejście syndyka pozwoli firmie nadal funkcjonować na rynku.
  Wczoraj przed bramą główną zakładów odbyła się pikieta, w której wzięło udział kilkudziesięciu pracowników. Domagali się wypłat wynagrodzeń za luty i marzec. Ze zgromadzonymi spotkał się prezes spółki Sigma, która jest większościowym akcjonariuszem ZNTK Poznań. Tradycyjnie już obiecał, że zadłużenie wobec zatrudnionych zostanie uregulowane w ciągu najbliższych dni.

  W te zapewnienia nie wierzą już jednak pracownicy spółki z Poznania.
  - Wczoraj obiecano nam, że pieniądze będą dzisiaj, dzisiaj obiecano, że będą jutro. Nie można funkcjonować bez środków do życia przez cztery miesiące - mówią anonimowo, obawiając się ewentualnych konsekwencji ze strony pracodawcy.

  - Od lutego nie mamy pieniędzy, była jedynie zaliczka. Pan prezes ciągle powtarza, że pensje będą lada moment - dodaje Lidia Dudziak szefowa zakładowej Solidarności. Wczoraj w siedzibie spółki pojawił się też przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy, która w sprawie ZNTK interweniowała już wielokrotnie.

  - Wyczerpaliśmy wszystkie dostępne środki - przyznaje "Polsce Głosowi Wielkopolskiemu" Jacek Strzyżewski z PIP. - Sąd podtrzymał decyzję prokuratury, która odrzuciła nasz wniosek o ukaranie firmy, tłumacząc, że jej działanie nie wyczerpuje znamion uporczywości, ponieważ pieniędzy na wynagrodzenia zwyczajnie nie ma - dodaje Strzyżewski.

  Obecnie w sądzie w Poznaniu znajduje się jeden wniosek o ogłoszenie upadłości ZNTK. Złożyła go warszawska spółka Kolmex, która domaga się od firmy z Poznania 10 mln zł.

  Załoga fabryki przy ul. Roboczej nie zamierza jednak czekać na rozstrzygnięcie sądu w tej sprawie. Dlatego pracownicy planują sami złożyć wniosek o upadłość zakładów. W rozmowie z nami zapowiedzieli, że być może już w poniedziałek odbędzie się referendum w tej sprawie. Jeśli większość opowie się za upadłością, to wniosek zostanie złożony.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szanowni zntekowcy

  Roman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 12

  wniosek możecie składać w każdej chwili i nie straszcie baby długim ch.... bo go się nie boi.tak mawiał mój kolega i miał rację

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  załoga składa wniosek

  Mieczysław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 22

  niech składają nikt z tego powodu płakał nie będzie a tym bardziej urządzał strajków czy demonstracji ulicznych,mogli dobrze gospodarzyć to by żyli jak paniska.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZNTK

  ewik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 29

  Stefan, masz rację. Wszyscy pięknie mówią ale mają nas głęboko w d****. Przykre to, ale tak jest. Nie takiej Polski chcieliśmy. A z Solidarności pozostała tylko nazwa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZNTK

  Stefan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 14

  a co teraz robi NSZZ Solidarność zarówno ta zakładowa jak i krajowa,może wam pomogą pracownicy słynnego ceglorza bo jak widzę to wszyscy maja was w d****

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  robotnicy ZNTK

  Hieronim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 26

  a co robi teraz słynna organizacja zaczynająca się na S co wam złote góry obiecała jak obalicie komunę,tak jak pisze Janusz wydymali was bez mydła,ale sami chcieliście kapitalizmu to go...rozwiń całość

  a co robi teraz słynna organizacja zaczynająca się na S co wam złote góry obiecała jak obalicie komunę,tak jak pisze Janusz wydymali was bez mydła,ale sami chcieliście kapitalizmu to go macie,komuna już nie wróci,a co robi wasz kapelan,a Pałubicki też was olał.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZNTK

  Janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

  precz z komuną,niech żyje solidarność,ale was wydymali można powiedzieć bez mydła a co teraz robi słynny solidaruch Pałubicki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oj RAF

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

  by sie tu przydał !!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo