Poznań: O psach i kotach, co samolotami latają

  Poznań: O psach i kotach, co samolotami latają

  Bartosz Trzebiatowski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Jeśli chcesz zabrać w podróż swojego zwierzaka samolotem, to w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica możesz to zrobić wyłącznie razem z tradycyjnymi przewoźnikami (PLL LOT, Lufthansa, SAS oraz Jet Air). W tanich liniach takiej możliwości nie ma. Firmy Ryanair i Wizzair nie zezwalają na przewóz zwierząt na pokładzie samolotu, ani w luku bagażowym.
  - Przewożenie samolotem zwierząt wymaga dokonania wcześniejszej rezerwacji, bo ich liczba na pokładzie podczas jednego lotu jest ograniczona - mówi Hanna Surma, rzecznik poznańskiej Ławicy.

  Przed wylotem konieczne jest również zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w kraju tranzytowym oraz docelowym. W większości państw należących do Unii Europejskiej wymagany jest paszport dla zwierzęcia, zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciw wściekliźnie, mikroczip lub czytelny tatuaż w celu umożliwienia identyfikacji. Jeszcze ostrzejsze przepisy dotyczą lotów do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Irlandii oraz na Maltę.

  Na pokładach samolotów pasażerskich mogą być przewożone tylko psy i koty (PLL LOT dopuszczają również przewóz na pokładzie tchórzofretek), których waga nie przekracza 8 kg (razem z kontenerem). Linie Jet Air dopuszczają wagę zwierzęcia (wraz z klatką) - 10 kg. Warto też wiedzieć, że maks. wymiary kontenerów do przewozu pupili wynoszą 55x40x20 cm (w niektórych typach samolotów 45x30x20 cm).

  Większe psy i koty oraz inne zwierzęta muszą zadowolić się miejscem w klimatyzowanym luku bagażowym, chociaż nie we wszystkich liniach jest to możliwe.

  U maszynach Jet Air pasażer może zabrać małego kota lub psa jedynie na pokład. Zwierzęta przewożone w luku bagażowym muszą być umieszczone w odpowiednim do przewozu transporterze zapewniającym swobodę ruchu.

  Cena biletu za przelot zwierzęcia zależy od rozmiarów klatki, wagi zwierzęcia (łącznie z kontenerem) oraz trasy przelotu.

  Osobną kategorię stanowią psy będące przewodnikami osób niewidomych lub niesłyszących. Zarówno linie lotnicze tradycyjne, jak i niskobudżetowe, pozwalają na przewóz na pokładzie samolotu takich psów (bez ograniczeń wagowych). Psy muszą być zaopatrzone w smycz, kaganiec oraz wymaganą dokumentację.

  Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów dla zwierzęcia oraz uzyskaniu zgody od przewoźnika na jego przewóz, w dzień wylotu należy zgłosić się do stanowiska odprawy biletowo--bagażowej na lotnisku. Najlepiej zrobić to bezpośrednio po otwarciu procedury check-in na dany rejs. W wypadku nie uiszczenia opłaty za przewóz zwierzęcia w trakcie rezerwowania biletu, podróżny będzie zmuszony do uregulowania należności w kasach biletowych przewoźnika.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo